پوشيده چه گوييم، همينيم كه هستيم ...
 پنجشنبه، ۷ تیر


در ماه رمضان نياز بيشتري به اهداي خون هست

پسرعموي عزيزم پيارسال اين موقع به علت يك بيماري خوني در بيمارستان بود. ديروز نكته عجيبي را مي‌گفت. ظاهرا در ماه رمضان، افراد خيلي كمتر از زمان‌هاي ديگر به اهداي خون مي‌پردازند. او مي‌گفت در اين ماه، بيمارستان به طور آشكاري از لحاظ خون و فرآورده‌هايش در مضيقه بود، و اين مسئله مشكلات زيادي را به خصوص براي بيماران ايجاد مي‌كرد.

شايد طبيعي باشد كه مردم در ساعات روز كمتر بروند براي اهداي خون، اما در عين حال انگيزه براي كمك به همنوع نيز در اين ماه قطعا بيشتر است. به هرحال اين آماري است كه سازمان انتقال خون هم تأييد مي‌كند و حتي براي جبران آن به اخذ فتوا از مراجع تقليد متوسل شده است. البته در سايت پيش پا افتاده‌اي كه دارند، از وبلاگ من هم كمتر توليد محتوا دارند، و طبيعتا مطلبي در اين باره هم در آن پيدا نكردم.

به هر صورت؛ ما كه در زندگي روزمره و در اين وبلاگستان همه‌جور فسق و فجور مي‌كنيم! ماه رمضان هم براي اكثر ماها بي‌تعارف خيلي توفيري در اعمال و رفتارمان شايد ايجاد نكند، بلكه بيشتر و بدتر مي‌خوريم و به بهانه روزه از كار و وظايف اساسي خود هم كم مي‌گذاريم. گفتم لااقل در اين يك مورد كه امكانش هست، هم خبررساني كرده باشم و هم تشويق به رفتن و خون دادن.

آنطور كه اعلام كرده‌اند، در ساعات بعد از افطار مراكز انتقال خون فعاليت دارند و آماده پذيرايي از مراجعين هستند. اين هم نياز به بازگفتن ندارد كه با اين وضع نابساماني كه سيستم‌هاي بهداشتي و درماني ما دارد، قطعا اهداي خون تك تك ما مي‌تواند سلامتي و بلكه جان انسان‌ها را نجات دهد، و اگر نكنيم به‌سادگي شايد يك همنوع را در دست و پنجه نرم كردن با بيماري تنها گذاشته باشيم.

براي فراگير شدن اين جريان نياز به اين كمك‌ها هست:
- اگر كسي بتواند لوگويي براي اين موضوع تهيه كند تا در وبلاگ‌ها گذاشته شود... مثلا شايد اين عنوان خوب باشد: در ماه رمضان كه كسي به فكر اهداي خون نيست / خون تو مي‌تواند جان يك انسان را نجات دهد... يا چيزي خلاصه‌تر از اين. شايد gif  متحرك بهتر باشد.
- اگر دوستان خبرنگار، چه خبرگزاري‌ها و چه روزنامه‌ها، بتوانند يقه مسئولان مربوط را در سازمان انتقال خون و ديگر جاها بگيرند و آنها را مجبور كنند كه در اين خصوص به خودشان تكاني بدهند و به يك دو خبر و فتوا بسنده نكنند...
- اگر كسي رابطه‌اي با خبرنگاران و برنامه‌سازان دست به نقد صداوسيما دارد و مي‌تواند موضوع را به آنها منتقل كند، تا درباره‌اش برنامه تهيه كنند يا لااقل در برنامه روزانه اين ماه درباره اين موضوع هم صحبت كنند و مردم را تشويق ...
- به دست‌اندركاران برنامه‌هاي سراسري ماه مبارك مثل مسابقه قرآن، جشن رمضان، اينهمه هيئت‌هاي چند هزار نفره‌اي كه در تهران وجود دارد و مراسماتي كه در مساجد، مدارس، ادارات، خيريه‌ها و غيره برگزار مي‌شود، خصوصا سخنرانان مذهبي و روحانيوني كه به ارشاد خلق الله مشغول‌اند و باز خصوصا در برنامه شب‌هاي احيا، اگر كسي دسترسي داشته باشد، ثواب دارد موضوع را منتقل كند. تا آنها هم براي ملت طرحش كنند، بلكه بتوانند با هماهنگي سازمان انتقال خون يك كانكس خون‌گيري هم در محل مستقر كنند.
- سازمان انتقال خون بايد يك تكاني به خودش بدهد، قدري بيشتر فعاليت كند. در همين مسجد ارك و هيئت سعيد حداديان و جلسه‌هاي هيئت رزمندگان و جشن رمضان و مسابقات اوقاف و مراسمات هيئت‌ها و خيريه‌ها و برنامه‌هاي افطار مساجد و كميته امداد و غيره، اگر كنار هركدام بتوانند يك كانكس بگذارند، شايد نياز خوني موجود كاملا برآورده شود.
- و اگر كسي همتي كند و اطلاعات دقيق‌تري را از مراكز انتقال خون ارائه دهد، يا تسهيلاتي كه احيانا براي اهداي خون بيشتر فراهم مي‌شود يا هر خبر و اطلاعات بيشتري در اين باره را جمع آوري كند و در وبلاگ‌ها منتشر سازد... اگر وبلاگ نداريد براي خودم بفرستيد. فرستادن لينك و ايميل و اس‌ام‌اس به دوستان فراموش نشود... و هر كار ديگري كه ممكن است.
- التماس دعا!

تكميل:
مصاحبه رئيس سازمان انتقال خون، كه ميگه چقدر نياز فوري هست به اهداي خون
نقد حرفه‌اي و خوبي به سايتشون

چراغ اول روشن شد: كجاست ياريگري كه خون مرا در كيسه كند؟!
خون من، خون تو، خون ما...
نذر خون
بني‌آدم اعضاي يكديگرند ...
خون نمي‌گيرند!!!! خدا كنه اين نوشته ندا دهقاني درست نباشه، وگرنه واي بر ما و آنها

:: احمدزاده هم همكاري كرده


هاست و ثبت دومین