پوشيده چه گوييم، همينيم كه هستيم ...
 پنجشنبه، ۷ تیر


اين مصاحبه با مدير شبكه قديمي و مرحوم آپادانا را كه خواندم، به ياد يكي از ايده‌هاي ناكام خودم و خيلي‌هاي ديگر افتادم: ايده تدوين يك تاريخ/تجربه نگاري از دوراني كه بر اينترنت ايراني گذشته، يا لااقل جمع آوري مواد خام جسته گريخته و تاريخ شفاهي پراكنده فعالان تأثيرگذار در اين دوران. ايده‌اي كه به نظر خودم خيلي ضروري و عالي است و جايش خالي! هيچكس هم هنوز قدمهاي پياپي براي آن برنداشته، گرچه كارهاي منفرد و منقطعي وجود دارد.

ببينيد؛ از روزي كه اينترنت به ايران آمد، يا حتي كمي قبل از آن كه چند شبكه داخلي راه افتادند، افراد معدود اما تأثيرگذاري در اين عرصه حضور داشتند و فعاليت مي‌كردند كه الان شايد نام نصف آنها را هم نتوانيم جمع كنيم؛ چه برسد به كارهايشان. از كارشناسان مركز تحقيقات فيزيك نظري گرفته تا كارشناسان بسياري مراكز دولتي و دانشگاهي ديگر كه به تدريج گوشه‌اي از زمين باير اينترنت ايراني را شخم زدند، تا افراد متعدد بي‌نام و بي‌شهرت اما بسيار توانا و خلاقي كه در اينترنت ايراني فعال بودند و گوشه‌اي از كار بي‌صاحب و بي‌متولي را برعهده گرفتند و ماجرا را رساندند به اينجا كه هست ... نسل پرتعداد جواناني را مي‌گويم كه بدون پشتوانه دولتي و مالي و تنها با اتكا به تخصص و خلاقيت خود راههايي را پيمودند كه اگر كار در دست دولت بود شايد يك قرن براي چنين برنامه‌ريزي‌هاي طول مي‌كشيد، چه رسد به اجرا!

با نوستالژي در مورد اين نسل نه چندان كم‌تعداد حرف مي‌زنم، در حالي كه شايد حداكثر ده نفر از صدها نفر آنها را بشناسم. ولي كاري كه كردند و من و ما بعدها اثرات آن را ديديم، بسيار قابل ستايش بود. همه حرفم اين است كه حيف است نام اين بچه‌ها، تجربه‌هاي بي‌نظير آنان و داستان دستان خالي و دستاوردهاي عالي آنان با گذشت زمان به فراموشي سپرده شود و هيچ جا مكتوب نشود و باقي نماند. خيلي حيف است... حسين درخشان اگر به خاطر ساختن وبلاگ معروف شد، يا اگر امروز الپر و زيتون و زن نوشت و خورشيد خانوم و امثال اينها بچه معروف‌هاي اينترنت هستند كه وبلاگ‌هاي پرخواننده را مي‌نويسند، اين افرادي كه ازشان حرف مي‌زنم لااقل دو سه سال قديمي‌تر از ماها بودند و كارهاي بسيار مهمي كردند كه امروز كسي نمي‌داند؛ و حتي نمي‌دانيم كه اهميت مكتوب شدن و جمع‌آوري اين تجربه‌ها و خاطره‌ها تا چه حد است.

سايت‌هاي زيادي ايجاد و فعال شده‌اند كه الان حتي نامي از آنها و تصويري از صفحه اول آنها هم موجود نيست. گروپ هاي زيادي در ياهو و جاهاي ديگر درست شدند كه هيچ اثري و خبري از آنها نبوده و نيست. BBS هاي زيادي آمده‌اند و رفته‌اند و هيچ جا الان درباره فعاليت‌هاي آنها، اعضايشان و محتوايشان اطلاعاتي نمي‌توان يافت. اينترانت‌هاي متعددي ايجاد شدند و آمدند و رفتند كه نديده‌ام كسي حتي در يك مقاله اطلاعات همه آنها را جمع كرده باشد. در همه اين موارد هم ديتاهايي اگر هست بسيار پراكنده و ناقص و نادقيق است ... تا برسيم به نسل اول وبلاگ‌هاي ايراني كه بسياري از آنها تعطيل يا پاك شده‌اند و فقط نام تعدادي از آنها در يكي دو كتاب و چند مقاله از آن دوران وجود دارد.

به هرحال؛ در لزوم تدوين يك تاريخ شفاهي مفصل براي اينترنت ايراني شكي نيست. فقط همتي مي‌خواهد و ذهن فعال و خلاقي و آغاز كار. اگر پول يا اسپانسري هم بود بهتر مي‌شود كار كرد؛ نبود هم باز كسي كه اهلش باشد كار را جلو مي‌برد. من و ديگر كساني كه ايده را از آنها هم به نحوي شنيده‌ام، تا حالا اهلش نبوده‌ايم. اينجا نوشتم بلكه كسي پيدا شود و پايه اين كار باشد. قطعا اگر كسي قصد چنين كاري را داشته باشد، بايد در همه‌جاي اينترنت اعلام وجود كند تا هركس اطلاعاتي دارد و مي‌تواند كمك كند، پيدا شود...
اينكاره‌ها، بسم الله!

TrackBack URL for this entry:
http://30morgh.org/cgi-bin/mt52/mt-tb.cgi/589
نظرات شما:
الپر گرامي بنده كه بنا بر اون مثال قديمي كه ميگه : بيسواد كور است در اين مبحث مانند بسياري مباحث ديگر كور كور هستم . ولي اميدوارم هم پا هائي بيابيد . نانا
2 # رضا :
مصطفی پايان! از عمر اينترنت ايرانی مگر چند سال می گذرد که حالا تو و ديگران هول شده ايد و می خواهيد «تاريخ شفاهی» براش بنويسيد؟! ممکن است که درک و دريافت درستی از کلمه «تاريخ» نداريد برادران اينترنت باز.
3 # يك خواننده :
الپر: چرا اين هم پراكنده و توسط خود اين افراد جلو نرود؟ هيچ كس اين قدر وقت ندارد كه همه چيز را جمع كند، ولي هر كس مي تواند بخش خودش را بنويسد. كافي است كمي تبليغ كرد و تقاضا كرد كه به يك آدرس مركزي بفرستند. نهايتا يك نفر ويرايش كند!
4 # سشدل :
فیلم سنگسار در ایران اگر قلبتان ضعیف است نبینید http://khorzookhan.blogspot.com/2006/01/brutal-execution-in-iran.html
به نظر من ایده‌ی خیلی خوب و به جایی است. به عنوان بستر شروع کار هم ویکیپدیا را پیش‌نهاد می‌کنم که دانش عمومی به تدریج جمع شود وگرنه جمع‌آوری توسط یک نفر نیاز به انرژی‌ی زیادی دارد که شاید خیلی از ماها حاضر به آن نباشیم. از قدیمی‌ها ... راست‌اش قدیمی‌ترین کاربران شبکه‌ای ایران را باید در میان BBSای‌های قدیمی یافت. خیلی‌های‌شان از طریق orkut قابل دست‌رس‌اند (مثلا سری بزنید به BBS ماورا که تقریبا جز یکی دو BBS قدیمی بود). البته افراد دیگری هم بوده‌اند. مثلا من یکی‌شان را از نزدیک می‌شناسم (در واقع هر روز می‌بینم) که همان گروه‌ای بودند که اولین اینترنت ایران را در IPM و خیلی جاهای دیگر راه انداختند. راست‌اش شاید یک مقدار تعصب به نظر برسد یا حس نوستالژی، اما من فکر کنم ارزش بحث‌ها و مطالبی که در BBSهای آن زمان نوشته می‌شد بیش‌تر از تولید محتوای فعلی در اینترنت باشد. البته بیش‌تر منظورم بحث‌ها است و نه نوشتارهای شخصی (در BBSها بحث‌های خوبی صورت می‌گرفت و خیلی وقت‌ها بدون توهین یا با توهین کم) اما ما هنوز در ساختار وبلاگی‌مان بحث بدون خشونت را فرانگرفته‌ایم. شاید دلیل‌اش این باشد که BBSها آدم‌ها کم و بیش با هم چهره به چهره می‌شدند و این اندکی شرم به ماجرا می‌افزود.
6 # ميلاد :
فكر كنم اشتباها اسمت رو تو ليست آورده اي. نه اينكه مستحق نباشي. اتفاقا تو هم در وبلاگستان نقش بزرگي داشتي اما اونجا كه گفتي اينا قديمي تر از ما بودن پس منظورت به خودت نبوده. اون الپر رو كه بين زيتون و خورشيد و ... است رو مي گم. اميد وارم اشتباه نفهميده باشم
ميلاد جان. نفهميدم مشكل كجاست. منظورم اين بود كه من و همه اينهايي كه اسم بردم تازه هيچكدوم از اون نسل اول اينترنتي هاي ايراني نيستيم. اون ها يك كساني هستند باسابقه تر از همه ماها كه امروز اسمممان كم و زياد مطرح مي شود؛ اما خبري ازشان نيست
ببخشيد ها ولي فكر كنم جمع آوري تاريخ اينترنت هم كار خيلي خيلي سختي باشد و هم اينكه با ذات شبكه تضاد داشته باشد... ببين شبكه ي جهاني اينترنت اصلا از اول براي اين جهاني شده كه بي مركز بوده، نا طبقه بندي شده بوده... حالا اگه تو هرجوري سعي كني اين عرصه رو طبقه بندي كني و از منظر يك ناظر بيروني تحولاتش رو ببيني اونوقت ذات شبكه رو ناديده گرفتي. البته خيلي ها هستن كه اومدن و مثلا صفحات قديمي رو بصورت نمونه جمع كردن ولي كار اونها بيشتر هدف نوستالژيك داشته تا هدف علمي. انترنت تعريف مشخص خودش رو داره و اولين ويژگي اين تعريف گستردگي و قالب ناپذيريش است... ببخشيد كه طولاني شد فقط ميخواستم بگم هر چيزي رو همون جور كه هست قبول كنيم و سعي نكنيم ايده آل همون رو بهش تحميل كنيم. ما اينهمه در زمينه ي تاريخ نويسي كمبود داريم. حالا درست بيايم همونجايي كه تاريخ لازم نداره شروع كنيم تاريخ نويسي؟ خدا رو خوش مياد؟
الپري داداشي با اجازه: » بُرد ـ بُرد ـ بُرد بحران هسته ای. ۱) رهبران کشور اين پنبه را از گوششان در بياوردند که دنيا به اين سادگی ها به رژيمی که فلسفه و ايدولوژی اش و در نتيجه بقايش بر «نصرت بالرعب» است امکان توليد کلاهک هسته ای خواهد داد. ۲) دنيا را متاسفانه فقط رهبران سياسی کشورها اداره نمی کنند. ۳) اگر همه راه ها بسته شود، دست آن هايی که دارند دنيا را اداره می کنند برای بازی های خطرناک تر باز تر خواهد شد! ۴) رهبران کشورهای ضعيف تر- بويژه کشوری مثل ايران که اکثريت مردم و نخبگانش از حاکميت آن دلشان خون است- عملا خيلی زيادتر از کوپن شان نمی توانند خالی بندی کنند! خالی بندی های بچگانه رئيس جمهور جز جری کردن و آماده کردن و ... نظاميان طرف مقابل چندان نتيجه ای ندارد! ۵) راه حل برد ـ برد ـ بردِ {حاکميت ـ ملت ايران ـ جامعه جهانی} يک اقدام خلاقانه و شجاعانه از رهبر ايران را طلب می کند: ۶) به برگزاری يک انتخابات آزاد راضی شدن؛ الف) رهبر می تواند درفش افتخار کمک به ملتش برای گذار (بدون خسارت بيشتر) به دموکراسی را بر دوش کشد و در طول حياتش جايگاه با احترامی در اداره کشور داشته باشد. ب) ملت ايران به آرمان ديرينه اش که استقرار دمکراسی است می رسد و با ارائه چهره يک ملت دمکرات، اصيل، و صلح جو در جامعه جهانی قدرت چانه زنی بالاتری برای ادامه پژوهش های هسته ای خواهد داشت. ج) جامعه جهانی هم به هدفش خواهد رسيد که از دست يافتن يک رژيم فناتيک به سلاح هسته ای جلوگيری کرده است. آن هايی هم که دنيا را اداره می کنند، بهانه و فرصت استفاده از راه حل های خطرناک را نخواهند يافت! آقای خامنه ای بسم الله!
10 # سامان :
آرش ..آرش .. آرش٬تو هنوز در جهل مرکب دست و پا میزنی چرا؟؟چون مردم از شما روشنفکران بیضه مال بوش-بلیر-شارون بیزار بیزاز بیزارند و هر چه هخا درست میکنند به یخا!!!میرود و انقلاب نارنجی و سبزشان در اغاز هجده تیر دچار راه پیمایی پانصد هزاری ۲۳تیر شد و خبرنگاران غربی همگی الفرار شدند و خاتمی را شروع بکوبیدن کردند راستی ها حمله سیاسی را اغاز کردند و اصلاح طلبهای زیر پوشش غرب برانداز پرت و پلا گفتند ....و یکهو احمدی امد انهم چه امدن نحسی!!!که غرب احمق فهمید خاتمی کی بود راستها کی هستند ولی دیر شده بلیر احمق تازه فهمیده احمدی و خاتمی فرق داشتند و دارند وتازه این یکدندگی انگلیس را از صبوری تاریخیش دور کرده و تو داری با طبل انها پا میگیری!!؟؟
سلام آقاي پير حسين لو! فكر مي كنم حق با آقاي منتظرالقائم است چرا كه در آرشيو روزمره ها مطلب 21 دي نيست. من خودم روزي چند بار از خيلي ها عزر خواهي ميكنم(در اتوبوس يا خيابان وقتي به يكي تنه ميزنم!). شما هم... فعلا خدا نگهدار
12 # الپر :
اگه توضيح بديد كه مطلب 21 دي چي بوده من ممنون ميشم. ولي اگه دو دو تا ميشه چهار تا، من هم مطمئنم كه چيزي از نوشته هاي خودم رو پاك نكردم و نمي كنم. از آقای ابوذر و بزرگتر از ایشون هم نمی ترسم که حالا به خاطرش بخوام چیزی رو نگم یا دروغ بگم
من با ویکی پدیا موافقم بستر خوبی را ایجاد کرده است اما اگر سایت مستقلی هم این قضیه بخواهد من حاضرم کمک کنم
به نظرم تاريخ شفاهي فكر خوبيه! دوستي توي كامنت دوم فرمودند كه درك درستي از تاريخ نداريد. ظاهراَ ايشون به كلمه شفاهي دقت نكرده بودند. فكر نكنم بشه تاريخ زمان نادرشاه يا انقلاب كبير فرانسه رو شفاهي مطرح كرد. به هر حال، من حاضر به همكاري هستم. شايد بتونم اطلاعات نسبتاَ خوبي جمع كنم. با ويكي پديا هم خيلي موافقم!
15 # ايكس :
اقا وبلاگ باید آرشیو داشته باشه
16 # farzad :
لطفا مي شه توضيح بديد اين كار به چه دردي مي خوره؟ تاريخ شفاهي اينترنت ديگه چيه؟ اصلا متوجه نمي شوم! عبارت تاريخ شفاهي رو مي فهمم ولي اينترت ايراني رو نمي فهمم. مدتي بيش در فصلي از گزارشي (www.iranitreport.com)كه مي نوشتم فصلي را به تاريخچه اينترنت در ايران اختصاص دادم ولي ظاهرا پيشنهاد شما متفاوت است. فكر مي كنم اگر نخبگان و تاريخ نويسان وقت اضافي دارند كارهاي ديگري در انتظارشان باشد. بسيار ممنون مي شوم اگه توضيح بشتري بدهيد.
سربازان گمنام اسلام مدتی بیکار بودند و از قرار معلوم این بیکاری کمی بهشون فشار آورده...
سلام! اگه كمكي از دست منم بر مي ياد هستم! بالاخره حالا كه سرمون خلوت تره راحتتر مي تونيم به اين كارا برسيم!
سلام. چطوري؟ ببينم اصلا اين كامنت ها رو مي خوني؟ بي معرفت لااقل مي اومدي يه سر مي زدي. راستي چند وقت پيش بهت زنگ زدم چرا جواب ندادي؟ بابا خيلي كارت درسته..................
بسم الله!
جمعه 30 دی 84 » اعلام آتش بس بن لادن به آمريکا. بالاخره بن لادن هم به جرگه سياستمداران و حل کردن اختلافات از راه گفتگو پيوست. متن کامل نوار جديد بن لادن! «... ما امتی هستيم که خدا ما را از دروغ و تقلب منع کرده است. بنابراين با ترک مخاصمه هر دو طرف می توانيم از امنيت و ثبات برخوردار شويم و ما می توانيم عراق و افغانستان را که در جنگ ويران شده دوباره بسازيم.» انديشمندان و صلح دوستان ایران بايد اين تغيير رويه را به فال نيک بگيرند و بر تلاش خويش برای استقرار صلح و دمکراسی در منطقه بيفزايند. فعالان سياسی داخل کشور هم بايد مواظب باشند اين پيله ایی که توسط آخوندهای حکومت به دورشان کشيده شده و هستی آن ها را به گروگان گرفته، آن ها را از مسايل جهانی و منطقه ای غافل نکند. نکته ديگر اين که بايد مراقب آن ملای مشنگ و لشکر شهادت طلبش بود کار دست مردم ايران ندهند. آنهايی که به دشمن نياز دارند نفوذی هايشان به راحتی می توانند اين ملا و لشکرش را هر موقع خواستند علم و جانشين بن لادن کنند!
سلام . سالها وبلاگ مي خوندم حالا چند روزيه وبلاگم مي نويسم خوشحال مي شم سري بزنيد و نظر بدين .
23 # سامان :
با هزار زحمت توانستم با میز خبر سی ان ان در جورجیا چند ثانیه حرف بزنم انهم پس از مصاحبه ولف-بلیتزر خبرنگار بسیارخطر ناک و استاد افکار عمومی اماده کن!!!برای جنگ٬ با ریچارد-کندال نظریه پرداز و تحلیل گر پنتاگون ومشاور ریگان!!در باره ایران و مسئله اتمی.....هر دو صد در صد ضد ایران و هر دو در ترغیب هم علیه ایران!!!بمسئول خبر عرض کردم شما در هر موردی یک موافق یک مخالف در پشت میز قرار میدهید اما در مورد ایران خیر...خیلی سریع فرمودند ایران و سوریه و حزب الله و ....ازین نعمت برخوردار نیستند٬عرض کردم چرا عراق دایما طارق-عزیز میهمان سی ان ان بود اما در مورد ایران هر گز فرصتی بانها داده نشده ٬فرمودند ایرانی ها موزی و زرنگند و نباید از مالیات دهندگان امریکایی استفاده کرده بر علیه امریکا تنک یو اندگود بای....همین قضاوت با شماست
شرمنده اخلاق ورزشيت چون گفتي حلال نمي كني اونكه بيليت مجاني داره ما هم بي خيال دعوت كردنت به فيلم شديم : دي
25 # محمد :
سلام الپر جان . خوبي عزيز ؟ .. در مورد اون كاريكاتور بايد بگم ما كه هر روز تو تلويزيون با عروسك خر اسب و ... شكل اين و اون رو در مياريم ... ما كه هر روز پرچم اين و اون رو آتيش ميزنيم ما كه اون ... به اسم اسلام غير مسلمونا رو حيوون خطاب ميكنه ... ما كه هميشه بهمون ميگن همه دشمن ما هستند خب نبايد از اين چيزا خيلي بدمون بياد ... حيف ايرانيت و اسلاميت كه اينا به گند كشيدن ... از كجاش بنالم الپر چي بگم ...
الپر عزیز. شماره سوم ماهنامه الکترونیکی دانشجویی فصل نو منتشر شد : http://www.faslenou.persiangig.com
ام الفساد 300 هزار زن خياباني در تهران،‌‏ 4 ميليون بي‌‏كار, 5 ميليون معتاد و 9 ميليون دختر و پسر ازدواج نكرده. ديکتاتوری ولايت فقيه و حکومت روحانيون در ايران است. نه با معجزه و نه با نصيحت بالای منبر و نه با يک مشت مداح شياد و نه با چرب کردن سبيل قداره بندان... بلکه با دانش و فکر و برنامه ريزی است که می توان شغل ايجاد کرد و به تقويت و گسترش بنيان خانواده و رفاه شهروندان کمک کرد. برخی گروه های سياسی هم به جای آدرس غلط دادن هايی چون ولايت فقيه خمينی خوب بود ولايت فقيه خامنه ای بد است (آنهم در لفافه)، مردم را بيشعور و احمق فرض نکنند. اگر شرايط را برای سخن گفتن خود مناسب نمی بينند، بهتر است سکوت کنند و حداقل نمک روی زخم های مردم نپاشند
28 # سامان :
من همان سامان کامپیوتر بلک شده توسط شما هستم الپر خان٬اما انگاری سیبیل و نیک اهنگ برای زدن پنبه حقوق بشری های مزد بگیر دولت مردان امریکا-اروپا قدمی برداشته اند ....من نمیدانم از ان نمد کلاهی برای بعضی ها درست نشده و ناراحتند...اما شاید وجدان اگاه و منصف بعضی ها انها را در لحظات حساسی باین طرف سوق میدهد....البته سایت الپر یکی از پر بیننده هاستو بیضه بی بی سی و رادیو فردا مچاله خواهد شد اگر الپر هم باندو بپیوندند اما انگاری حوصله این یک خورده لطف و نیم نگاه اندو غول را الپر بهر چیزی ترجیح بدهد مثل دفاع اقای ابطهی از وبلاگ بی بی سی که انگاری صادق-صبا و اقای معین را هم ازین همه پشتیبانی ناراحت کرده باش رگ رگست این اب شیرین اب شور؟؟؟
سلام! به ما سري بزن. براي ترك وب مناسبه!!
سلام به وب ما تشریف بیار در ایام محرم هم یه هیئت توش زدیم شما هم بیا شمع روشن کن
سوال از مسعود بهنود: شما درباره ی مصدق بسیار نوشتید اما از این مدارک برنمی آید که مصدق خدمت کرده باشد می آید؟
براي آز3ايش
34 # احمد :
آقاي الپر مد تي ست که نمي نويسيد و وبلاگ را به امان خدا گذاشته ايد، اگر نوشته اي به تريج قباي يکي از مقامات جمهوري اسلامي برخورده است ، کاري ش نمي توان کرد از ابتداي اين چمهوري روال همين بوده و خواهد ماند. واقعا حيف است که نمي نويسيد.
سلام بر الپر عزيز شعر زيبايي را بر پيشاني اين پست حك كرده اي كه بويژه در زمانه حاضر بسي عبرت آموز است! اگر اجازه دهي مي خواستم به تارنماي ارزشمندت لينك دهم.

هاست و ثبت دومین