پوشيده چه گوييم، همينيم كه هستيم ...
 پنجشنبه، ۷ تیرويژه نامه هاي نوروزي چهار روزنامه را داشتم و خواندم: اعتماد ملي، شرق، سرمايه و همشهري. مطالب بدردبخور زيادي در هر كدام بود، اما به نظرم ويژه نامه شرق بهترين بود. [فعلا فقط سرمايه را روي اينترنت پيدا كردم.]

از ميان مطالب ويژه نامه شرق، مقاله كوتاه دكتر جلايي پور درباره غفلت مرگبار جامعه، حكومت و روشنفكران از بحران اعتياد بسيار جالب، آموزنده و تكان دهنده بود. ايشان با شمردن شش موردي كه به عنوان علل شيوع گسترده و بي‌نظير اعتياد در ايران ذكر مي‌شود، همه آنها را كوچك شمرده و در حاشيه گذاشته بود و علت اصلي را سياست‌هاي آرمانگرايانه غير واقع بينانه حكومت ايران در دوران پس از انقلاب دانسته بود. به شدت با ايشان موافقم و فكر مي‌كنم انقلابيون ايران (از جمله خود جلايي پور و مشاركتي‌ها!) و تمام رهبران و مسئولان ايران در اين سه دهه، دست‌كم از اين يك جهت نمي‌توانند در مقابل خدا و تاريخ سربلند باشند.

يادداشت كوتاه دكتر معين درباره سال 84 كه در واقع در اوج تأسف نسبت به آنچه مي‌شده و نشده و بلايي كه بر سر مملكت آمده و دارد مي‌آيد، بود. و چه دردناك و تأسف بار بود همين يك جمله ايشان كه «دموكراسي در خانه و صلح در جهان فقط يك چشم‌انداز زيبا نيست، مي‌توانست يك برنامه عمل هم باشد...»

خواندن يادداشت مهم و قابل تأمل سعيد حجاريان درباره تفكيك دموكراسي‌خواهي از آنارشيسم در ويژه نامه شرق هم از اوجب واجبات است. شايد يك قسمت مهم از دعوايي كه ما اصلاح طلبان با تحريميان داشتيم و داريم بر سر همين نكته است. آنها هر كاري كه جمهوري اسلامي بكند را بد مي‌دانند و در كل ادبيات آنارشيستي ايراني (غر زدن و انفعال در سطح روشنفكرانه و بدگويي در سطح عوامانه) را ترويج مي‌كنند و ما معيارمان چيز ديگري است... بگذريم!

تحليل محسن امين زاده از دو نگاه در سياست خارجي ايران، پيش‌بيني ليلاز از اقتصاد ايران در سال 85، گزارش حميدرضا ابك درباره دكتر سروش، گزارش علي معظمي درباره روشنفكران و انتخابات و ياداشت ابتدايي محمد قوچاني درباره جابجا شدن مفاهيم چپ و راست در آرايش نيروهاي سياسي ياران از ديگر مطالب خواندني اين ويژه نامه بود.

از مطالب ويژه نامه همشهري تنها يادداشت عليرضا اشراقي درباره روشنفكران ايران بدرد مي‌خورد و چند گزارش خارجي‌شان. البته رباعيات شهرام شكيبا هم خواندن داشت.

اما نمي‌دانم چه ككي افتاده بود به تنبان همه كه بروند با كروبي مصاحبه كنند. حالا اعتماد ملي روزنامه خودشان است، سرمايه ديگر چرا. بي‌فايده و بيهوده؛ نه حرف جديدي داشت، نه جذابيي داشت، نه هيچي. اما اكثر مطالب بعدي سرمايه به خواندنش مي‌ارزيد. گزارش هسته‌اي، گزارش خارجي مراد ويسي، مقاله همايون كاتوزيان و مصاحبه‌هاي اقتصادي‌شان. صحبتهاي نجف دريابندري هم مهم و خواندني بود و تيترش تكان دهنده!

ويژه نامه اعتماد ملي هم گذشته از چاپ افتضاحش، به عنوان اولين تجربه بد نبود. اكثر مطالبش را نگاه انداختم و از آنها بود كه بايد سر فرصت خواند. اما اينقدر چاپش بد بوده كه هنوز رغبت دوباره رفتن سراغش را نكرده‌ام. فقط عكسهاي آخرش را ديدم كه انتخابش خوب بود، ولو چاپش بي‌كيفيت.
TrackBack URL for this entry:
http://30morgh.org/cgi-bin/mt52/mt-tb.cgi/659
نظرات شما:
سلام و سال نو مبارك سالنامه شرق هم روي نت هست. اين هم آدرسش: http://www.sharghnewspaper.com/sal2/html/index.htm
2 # منتقد :
يادداشت ابتدايی قوچانی بی معنی بود. قوچانی هنوز هم می خواهد ابتدا نتيجه را تعيين کند، بعد برای آن به زور استدلال جور کند و از شکست اين استدلالهای زورکی در سالهای گذشته درس نگرفته است. يعنی چه که جريان نو محافظه کار آمريکا و بوش را به چپ ربط می دهد؟ اين آقا تعريف مغشوشی از چپ در ذهنش دارد که ناشی از بی سوادی است و می خواهد به زور به همه کس قالب کند.
3 # سامان :
اقای منتقد!!اقای قوچانی از ان دسته خبرنگار و روزنامه نگارانیست که مغزش برای این شغل پر خطر و هزینه پرداز قالب گیری شده و مطالب را میپیچاند مثل بزرگان حرفه ایی اولا منظور از چپ گرایی بوش و محافظه کاران نو در امریکا نه در غالب اقتصادی بلکه سیاسی استالینی بود افکار دمکراسی سازی نو محافظه کاران با توپ و تانک یعنی چه؟؟؟ بنده مخالف عقیدتی ایشان هستم اما این جوان در این برهه از زمان بسیار زیبا روی بند!!راه میرود
4 # Saman :
اقای منتقد!!اقای قوچانی از ان دسته خبرنگار و روزنامه نگارانیست که مغزش برای این شغل پر خطر و هزینه پرداز قالب گیری شده و مطالب را میپیچاند مثل بزرگان حرفه ایی اولا منظور از چپ گرایی بوش و محافظه کاران نو در امریکا نه در غالب اقتصادی بلکه سیاسی استالینی بود افکار دمکراسی سازی نو محافظه کاران با توپ و تانک یعنی چه؟؟؟ بنده مخالف عقیدتی ایشان هستم اما این جوان در این برهه از زمان بسیار زیبا روی بند!!راه میرود
مطلب آخرمو خوندي؟
سلام . به نظر من سالنامه شرق از همشون با حال تره . خوشحال مي شم نظرت رو درباره چيزي كه نوشتم بدونم .
علي نبينم يخ زده ات رو! مواظب باش تو گذشته گير نكني. يادداشت يخ زده ها رو در مورد تو نوشتم. تو و بقيه كساني كه فكر مي كنن تا ابد رئيس جمهورشون خاتميه! درست مثل كساني كه هنوز قبل انقلاب 57 زندگي مي كنن و براشون محمدرضا ژهلوي زنده است.
اقاي عزيز... اسهالات (اصلاحات) مرد
9 # سامان :
اصلاحات جاودانه بوده و خواهد بود چرا؟اولا اصلاح کردن یعنی بهتر کردن و هیچ دلیلی هم نیست که حتما بد را باید اصلاح کرد خیر حتی خوبرا هم میشد خوبتر کرد که انهم میشود اصلاح صد سال پیش اصلاحگران که بنفع انگلیسی های رقیب روسها هم بود خواستند قدرت شاه را کمتر کنند و مجلس انتخاب مردم را قانون گزار کنند ...البته احمقهای بیمغزی که فکر میکردند ایران مثلا طویله بود و شاه هم الاغدار انها جز نوکران انگلیسی ها چیز دیگری نبودند و هنوز هم نیستند خیر ایران هر ایالتش و قومش رییس و روئسایی داشت که استقلال عمل کامل داشتند و تا امدن رضا خان شاه که ایران یکپارچه و تمر کز گرا بخواست انگلیسس مقابل رو نقل ده.....داستان زیاد ست اصلاحات یک پرسه تارخیست انها کهبا اسم چرچیل!!!کامنت میگزارند هنوز برای اربابشان زحمت میکشند
بسم الله .درجواب آن آقايي كه دم از زنده بودن اصلاح ! آت زد بايد گفت كه بزرگان شم ا مرگ اين باصطلاح اصلاحات را فرياد كردند. شما چي مي گي ؟ دوما : تعريف و مفهوم اصلاحات از شما ، چيزي جر ارتجاع و بازگشت به گذشته نيست. چنين چيزي نه تنها اصلاح نيست كه افساد است. قرآن كريم در مورد اينگونه اصلاح ! گري مي گويد : به آنها گفته مي شود در زمين فسا نكنيد ، ميگويند همانا مصلحيم ف آگاه باشد كه ايها همان مفسدانند و ليكن ...( سوره بقره ) در مورد كامنت گذاران هم ، در وبلاگ من تقريبا رسما ضد انقلاب اين استك ه با اسامي قبيحه و اين حرفها كامنت مي گذارند. مي توان گفت يعني منظورشان خودشان است ؟ خيلي دوست دارند كه اين مفهوم به من برگردد. اين كاري است كه بنظر من آن كامنت گذار كه اسم وينستون چرچيل را انتخاب كرده مي خواسهت با الپر كند. البته من دريايي استدلال دارم ودوست ندارم كه با فحش كار جلو برود و قدرت استدلالي ام همين علي آقاي پير حسين لو رو واردار كرد از بحث با من جيم بزنه و الان هم از اين موضوع خيلي خوشحاله ! ( بقول محمد مسيح ! ) بنا بر اين با طرز حرف زدن ايشون موافقتي ندارم . اما شما هم بفكر اين در رفتن مكررتان از بحث باشيد. :)
بابا يكي اين ابوذر منتظرالقائم وبلاگ نویس صفحه پاسداران كس مشنگ رو ادم كنه... يارو مغز گنديده اش چرنديات زياد ميگه
بسم الله آفتاب آمد دليل آفتاب

هاست و ثبت دومین