پوشيده چه گوييم، همينيم كه هستيم ...
 پنجشنبه، ۷ تیرمقدمه
آقای افشاری و دوستانشان با حضور در "نشست افقهاي دموكراسي در ايران" که در محل ساختمان کنگره آمریکا برگزار شد، به زعم من مرتکب یک خطای بزرگ سیاسی شدند. آنها اگرچه با هدف مخالفت با هرگونه جنگ احتمالی علیه ایران پا به این ساختمان گذاشته بودند، اما در نهایت به طرح بحثهایی درباره سیاست داخلی کشور پرداختند که به نظر من چیزی جز تشویق یک دولت خارجی متخاصم برای دخالت در امور داخلی ایران نیست. در ادامه همان ماجرا، اتفاقات دیگری هم افتاد که به واکنش هایی منجر شد، از جمله نوشته من در وبلاگ و (به قول یک دوست) فتنه ای که پس از آن به پا شد.
دیروز مصاحبه ای از شبکه ماهواره ای هما پخش شد که در آن من و بهمن کلباسی به بحث درباره کمک گرفتن برخی از آمریکا برای فعالیت های خود پرداخته بودیم. در این مصاحبه غیر از حرفهایی که تقریبا صدای همه آن را در پادکست گذاشتم، در یک نوبت به طرح ده سوال از علی افشاری و دوستان و همفکرانش پرداختم. این ده سوال را اینجا هم می گذارم تا پس آن هیاهوی اول کسانی از دو طرف که اهل بحث منطقی تر هم هستند در این قسمت همراهی کنند. سعی کردم سوالات را مشخص و واضح طراحی کنم تا بحث به حاشیه نرود.
البته روی سخنم فقط با شخص علی افشاری نیست؛ با همه کسانی است که به سخنان و رفتار سیاسی عطری و افشاری در سالهای اخیر و خصوصا در ماجرای حضور کنگره آمریکا موافق اند. افشاری را مخاطب اصلی قرار دادم، چون تصور می کنم او نسبت به عطری و سازگارا و دیگران در سیاست ورزی خود صداقت بیشتری دارد.
امیدوارم آقای افشاری هم بعد از فراموش کردن فضاهای حاشیه ای، منصفانه به این سوالات پاسخ دهند.

1- ایشان در جایی از سخنرانی خود گفته اند: "من در حضور حضار محترم در کنگره امریکا اعلام می کنم اکنون زمان حمایت عملی و معنوی جامعه بین المللی از مطالبات دموکراتیک مردم ایران در چهارچوب منافع ملی، حفظ تمامیت ارضی، استقلال کشور، جدایی دین از حکومت و مشی مسالمت آمیز فرا رسیده است." سوال من این است که این حمایت عملی و معنوی که در حضور نمایندگان کنگره مطرح می شود و منطقا باید توسط آنها پذیرفته شود، دقیقا چیست؟ آیا تحریم اقتصادی است؟ در سخنان ایشان گزینه جنگ به طور کامل رد شده ولی هیچ صحبتی در مورد تحریم نشده است. آیا ایشان در صدد تشویق نمایندگان کنگره به تحریم ایران است؟ آیا این حرف که لیبرمن سناتور تندروی آمریکایی قبل از سخنان ایشان گفته دعوت این افراد با هدف اضافه کردن امضاهای طرح تحریم هوشمند ایران بود که الان چهل امضا دارد و می خواهیم به 60 امضا برسد، درست است؟

2- ایشان در جایی نوشته اند "از فرصت مناسب سخنرانی در ساختمان کنگره امریکا استفاده کردم تا حاصل تجربیات دوران فعالیتم را بازگو کنم و به سهم خود کمک کنم تا رویارویی خسارت بار بین مردم ایران و جامعه جهانی به وقوع نپیوندد." همه می دانیم که در حال حاضر در آمریکا دو جناح سیاسی قدرتمند در مخالفت و موافقت با دخالت نظامی در ایران شکل گرفته است که هر دو ابزارهای سیاسی و اقتصادی و رسانه ای و توجیهات خاص خود را دارند. آیا انتظار دارند من با سطح فهم سیاسی اندکم این نکته را بپذیرم که دو سه دانشجو که به تازگی از ایران به آمریکا رفته اند، می خواهند بر معادله پیچیده سیاست خارجی آمریکا تاثیر بگذارند؟ آیا تصور چنین چیزی که یک فعال سیاسی ایرانی بدون هیچ پشتوانه حزبی و سیاسی یک تنه پا به کنگره آمریکا بگذارد تا آنها را قانع کند که حرفتان غلط است و حرف درست را از من بشنوید، با عقلانیت سیاسی سازگار است؟

3- فرض بگیریم که حضور این دوستان در کنگره آمریکا موثر است. می خواهم از یک تناقض درونی در صحبتها و اساسا در روش سیاست ورزی ایشان صحبت کنم که برای ما قابل فهم نیست و امیدوارم توضیح دهند. آقای عطری در سخنانشان در کنگره گفته اند: "بنده هم تاکید می کنم مناسبترین راه برای تامین منافع متقابل مردم ایران و جامعه جهانی شکل گیری یک حکومت دموکراتیک و مبتنی بر حقوق بشر در ایران می باشد . انتظار مردم ایران از جامعه جهانی این است که آنان را در تحمیل یک انتخابات آزاد به جمهوری اسلامی تحت نظارت نهادهای بین المللی و با حضور تمامی نیروهای اپوزیسیون در چارچوب تمامیت ارضی ایران یاری دهند." کاری به این ندارم که چه کسی به ایشان نمایندگی داده که از جانب مردم با اعضای کنگره صحبت کنند. فقط می پرسم اگر به تصور اینها باید یک حکومت بر پایه هایی جدید نظیر دموکراسی و حقوق بشر شکل بگیرد، آیا باید برگزاری انتخابات برای این موضوع به حکومت ایران تحمیل شود؟ این مشکل در بحث رفراندوم 60 میلیونی هم بود. مگر مسئولان جمهوری اسلامی خدای نکرده عقلشان را از دست داده اند که علیه خودشان رفراندوم برگزار کنند. این اتفاق که نمی افتد و نیفتاد. پس با این حساب با کدام روش و از طریق کدام نیرو بناست این حکومت کذایی در ایران برپا شود؟ دخالت خارجی؟ شورش قومیت ها؟ راه حل منطقی که به ذهن آقایان می رسد چیست؟

4- از همین جا نقبی بزنم به بحث رفراندوم 60 میلیونی که در نهایت بیش از 20 هزار نفر از آن استقبال نکردند. خوب است الان که چندین ماه از آن ماجرا فاصله گرفته ایم دوستان توضیح بدهند نتیجه آن طرح چه شد؟ از متن رفراندوم که بگذریم، خود این برادران می گفتند این کار را کردیم که گفتمان رفراندوم را شایع کنیم. آیا با اکتفا به همان20 هزار کلیک این گفتمان پراکنده شد؟ چرا هیچ تلاش دیگری برای ادامه آن گفتمان پراکنی نشد، و این آیا نشان نمی دهد که اصل آن کار هم روی هوا بود؟ در نهایت آیا مبنای این حضور در کنگره آمریکا هم مثل آن طرح انقلاب اینترنتی چیزی جز یک توهم سیاسی است؟

5- این دو نفر و دیگر اعضای سابق دفتر تحکیم در چند سال پایانی دوران اصلاحات به شدت این تئوری را مطرح می کردند که ما با هرگونه حضور در قدرت مخالفیم و دیده بانی جامعه مدنی و نقد قدرت را به عنوان استراتژی خود اعلام می کردند. یعنی در واقع بر خلاف اکثر اصلاح طلبان، معتقد بودند که باید از بیرون به نقد قدرت و قدرت مداران پرداخت، نه اینکه این قدرت را بدست بیاوریم تا با استفاده از آن به دموکراتیک ساختن ساختار قدرت و احیای حقوق بشر در جامعه برسیم. بر همین مبنا نیز به نقد روش های چانه زنی و تعامل سیاسی اصلاح طلبان می پرداختند. اگر از این تئوری خود برگشته اند که هیچ؛ اما اگر برنگشته اند سوال من این است که چطور شما قدرت سیاسی داخل کشور را بد می دانید و به دست گرفتن آن را مذموم می شمرید اما از اعمال قدرت یک کشور خارجی استقبال می کنید و آن را دعوت می کنید که با پرهیز از جنگ به روند دموکراسی در ایران کمک کند؟ آیا صحیح است که تصور می کنید حالا که مرکزیت قدرت موثر به خارج منتقل شده، شما طرفدار حضور در قدرت و استفاده از مزایای آن شده اید؟

6- بنده و اکثر اصلاح طلبان قائلیم به اینکه هرگونه دخالت یا اعمال فشاری از سوی هر دولت خارجی نه تنها به دموکراسی و حقوق بشر ختم نمی شود، بلکه سرمایه های توسعه ای و اجتماعی کشور را هم بر باد می دهد. مبانی تئوریک این تفکر ما مشخص است و تجربه عملی حمله آمریکا به افغانستان و عراق هم همین موضوع را نشان می دهد. گو اینکه در شرایط احتمالی مشابه در ایران با توجه به وضعیت سیاسی و اجتماعی و فرهنگی وضعیت به مراتب وحشتناک تر خواهد شد. آیا دوستانی که به دنبال کمک گیری از دولت های دیگر برای حل مسائل داخلی هستند فکری به اینجای کار کرده اند؟ آیا آنها طالب دموکراسی از بیرون و دموکراسی تحمیلی اند؟ نهایتا آیا معتقدند از کنگره آمریکا برای مردم ما چیزی جز بدبختی و ویرانی بیشتر به ارمغان خواهند آورد؟

7- تا جایی که من می فهمم سیاست یک امر جمعی است. همان مبنای عقلانی که به نتیجه دموکراسی مشروعیت می دهد منطقا باید ما را به این نتیجه هم برساند که در سیاست تک روی و یک تنه پیش بردن آرمان های سیاسی معنا ندارد. به این معنا حتی اگر علی افشاری و دوستانش معتقد باشند بنا به روند جهانی شدن، مرزهای ملی کمرنگ شده و مفهوم دولت - ملت به تعبیر آقای گیدنز افول یافته و در نتیجه مجاز و مفید است از کمک خارجی برای حل مسئله های سیاست داخلی بهره بگیریم، آیا فکر می کنند باید یک تنه جلو بروند و به همراه دو سه نفر از همراهانشان مشکلات سیاسی ایران را حل کنند؟ آیا منطقی تر این نیست که کسانی که چنین می اندیشند بیایند بقیه را هم نسبت به این برداشت و این تصمیم خود قانع کنند؟ و بهتر نیست استدلال افراد منتقد و مخالف مشی خود را هم بشنوند و یک نفره به دعوا نروند؟ و اگر آنها با همین برداشت به اقدام بپردازند و بروند از آمریکاییان برای دخالت در ایران کمک بگیرند، آیا بقیه حق ندارند آنها را خائن و وطن فروش بدانند؟ بقیه ای که هنوز توجیه نشده اند و می بینند اینها دارند پا را ازخط قرمز ایران فراتر می گذارند؟ به فرهنگ و تاریخ اجنبی ستیزی در ایران توجه کنید؛ آیا با این مردم می توان به سادگی از کمک بیگانه برای دموکراسی سخن گفت؟

8- آقای افشاری در پاسخ به نوشته من که از کیک اصلاحات گفته بودم و اینکه این دوستان قبلا با ما در وجوه زیادی مشترک بودند اما الان سفره خودشان را هم جدا کردند و به یک معنا هویت سیاسی خودشان را خارج از مرزهای ایران جستجو می کنند، گفته اند: "تعلق به گروه یا برنامه سیاسی در یک مقطع زمانی خاص دلیلی بر این نمی شود که تا ابد زندانی آن چهارچوب بود." سوال مهم و کلیدی من این است که ایشان تفاوت خود را نه با اصلاح طلبان، که با مشی و منش اصلاح طلبی مشخص کنند. این از یک طرف؛ از سوی دیگر برای اینکه ما خوب متوجه موقعیت و هویت سیاسی ایشان شویم - خصوصا چون به هر صورت در عمل وارد تعامل با بخش هایی از قدرت سیاسی آمریکا هم شده اند - بد نیست از آن طرف تفاوت خود را با گروه های سلطنت طلب هم توضیح دهند. اصلاح طلبان و اکثر نیروهای فعال سیاسی در داخل کشور از این جهت به این دوستان سوء ظن دارند. طرح رفراندوم کذایی و همنشینی ایشان با سلطنت طلبان نیز این ظن را بیشتر کرد.

9- در خبرنامه انجمن امیرکبیر بسیاری تهمت ها به بنده و جبهه مشارکت زده شده، در حالی که اگر کمی با فضای وبلاگی آشنا باشند خودشان هم می دانند ماجرا ربطی به مشرکت ندارد و نوشته یک وبلاگ نویس بود که با توجه به حال هوای وبلاگی نوشته شده است. الپر نه اولین بارش بوده که مطلب تند و تیز نوشته و نه آخرین بارش خواهد بود. اما هم او اینقدر جرات داشت که از بخشهای ناصحیح مطلب خود عذر بخواهد. چرا آقای افشاری چیزی درباره ادبیات توهین آمیز به کار گرفته شده در جوابیه اول خود و تهمت هایی که بسیاری از افراد شناخته و ناشناخته و خصوصا خبرنامه انجمن امیرکبیر که ایشان قبلا دبیر آن بوده اند، ننوشته اند؟ [این ایراد به بسیاری افراد دیگر هم وارد است، که حرفهایشان را در ابتدا گفتند و نوشتند، اما پس از مطلب دوم من مثل آدمی کهن فحشش را داده و خالی شده باشد، حتی یک کلام توضیح هم به نوشته های قبلشان اضافه نکردند.]

10- اگر اصلاحات باید خود را نقد کند و همه از اصلاح طلبان انتظار دارند که به نقد خود بپردازند، چرا این دوستان حاضر نیستند خود را نقد کنند؟ چرا هر بار که کسی کوچکترین انتقادی به دوستان تحکیمی تحریمی تقویمی! می کند باران فحش و فضیحت است که از همه طرف فرود می آید؟ چرا یک بار منصفانه نیامده اند به آن اصل بنیادین اخلاقی پایبند باشند و انتقادپذیری را که از دیگران انتظار دارند، برای خود هم بپسندند؟ چرا هیچکس ندیده که در مورد روزهای دشوار تابستان 79 که اصلاحات و اصلاح طلبان زیر فشار کنفرانس برلین و تعطیلی مطبوعات و حکم حکومتی بودند اما این دوستان تز عبور از خاتمی را مطرح کردند، کسی توضیحی بدهد؟ چرا هیچ کس نپرسیده که وقتی مهندس سحابی از زندان بیرون آمد چرا دوباره به زندان رفت و با اصرار چه کسی برای سخنرانی به دانشگاه امیرکبیر رفته بود و چرا؟ چرا کسی درباره ریشه ها و علل فروپاشی دفتر تحکیم وحدت اجازه ندارد بحث کند؟ چرا کسی نباید از فعالیت این جریان علیه یک کاندیدای انتخاباتی بپرسد؟ چرا این افراد و این جریان غیر از هویت یابی در انتقاد و مخالفت، هچ وقت تلاشی برای مشخص کردن ابعاد هویتی و پرنسیپ سیاسی خود نکرده است؟ چرا صدها چرا مانند اینها باید مسکوت بماند تا اقتدارگرایان سوء استفاده نکنند، اما از آن طرف کوچکترین تحرکی از سوی اصلاح طلبان با قیل و قال پردامنه این جماعت روبرو می شود؟ من که کاری نکردم؛ یک حرفی را در وبلاگ نوشتم و بعد هم بدون توجه به حرفهای دیگران و جوی که ساخته شد و تشویق های موافقان و توهین های مخالفان، با توجه به اعتقادات درونی خودم از بخشهای غیر اخلاقی آن مطلب عذر خواستم. ولی افشاگری در حوزه سیاسی همه جای دنیا رایج است و حتی ابایی ندارند که به حوزه خصوصی افراد هم سرکشی کنند و روابط شخصی را مطبوعاتی کنند. چون برای آدم سیاسی اصلا چیزی به نام حوزه شخصی قائل نیستند. چطور در آن موارد (دخالت خارجی در سیاست داخلی) باید جهانی باشیم، اما در این موارد باید بر اساس فرهنگ ایرانی و اسلامی رفتار کنیم؟! افلا تدبرون (آیا تامل نمی کنند؟)

TrackBack URL for this entry:
http://30morgh.org/cgi-bin/mt52/mt-tb.cgi/695
نظرات شما:
1 # سعید شاهی :
در تاریخ بیستم آوریل 2006، کنت تیمرمن، روزنامه نگار و یکی از دبیران بنیاد یهودی امور امنیت ملی در آمریکا Jewish Institute for National Security Affairs (JINSA) , در مقاله ای از موضع انتقادی به تشریح فعالیتهای محفل سازگارا، عطری، رامین احمدی و افشاری پرداخت. در بخشی از این مقاله می خوانیم: "در وزارت خارجه آمریکا، جایی که کاندالیزا رایس در اقدامی شایسته تقدیر، متعهد شده که امسال 85 میلیون دلار صرف حمایت از جنبش آزادیخواه در ایران کند، دیوان سالاران ابتکار عمل را در دست گرفته اند و او را به مسیر غلطی هدایت کرده اند. از این 85 میلیون دلار، از هم اکنون مبلغ تقریبی 50 میلون دلار برای توسعه صدای آمریکا و سرویس فارسی رادیو اروپای آزاد اختصاص یافته است. مابقی این بودجه صرف تامین پروژه های متعددی خواهد شد که مقامات سابق رژیم (حاکم بر) تهران، رهبران (جنبش) دانشجویی و اساتید دانشگاه های آمریکا، هدایت آنها را به عهده دارند. محسن سازگارا سال گذشته به دعوت بنیاد واشنگتون برای سیاستهای خاور نزدیک و با تائید وزارت خارجه به ایالات متحده وارد شد. گسست سازگارا از رژیم صادقانه بود، اما از زمان ورود به ایالات متحده، او با "اصلاح طلبانی" از قبیل اکبر عطری، علی افشاری و رامین احمدی از دانشگاه ییل، که از گوشت قربانی بودجه وزارت خارجع، سهم شیر را دریافت کرده، یک تیم تشکیل داده است." تیمرمن می افزاید: " به جای پرداخت این بودجه به جنبش های آزادیخواه برخواسته از بطن آمریکا (منظور البته سلطنت طلبان نزدیک به لابی آقای تیمرمن است)، وزارت خارجه بودجه ای در اختیار عطری گذاشته تا او در دانشگاه های مختلف آمریکا سخنرانی کند (جزئیات بیشتر رجوع شود به گزارش بهمن کلباسی، که در آن به نقش حسین نامدار، نیز اشاره شده) و اکنون صحبت آن است که بودجه ای در اختیار او گذاشته شود برای پخش پیام اصلاح طلبانه اش به ایران. وزارت خارجه همچنین میلیونها دلار در اختیار رامین احمدی قرار داده است که هدف اولیه آن، جمع آوری بانک اطلاعاتی از موارد نقض حقوق بشر در ایران بوده است." اشاره تیمرمن البته به مرکز گردآوری و بررسی اسناد حقوق بشر در ایران است که در حال حاضر مهمترین مرکز جذب فعالان سیاسی جلای وطن کرده تبدیل شده و علاوه بر محسن سازگارا و اکبر عطری، گفته می شود که اخیرا ً رویا طلوعی را نیز به خدمت گرفته است. باز بر اساس استعلام از دوستان در آمریکا، آقای افشاری از پیوستن به این مرکز تا کنون خوداری کرده و تماسهایی که در مطلب دستهای آلوده بدان اشاره شده بود، عموما ً توسط عناصر دیگر شاغل در این مرکز برقرار شده و متاسفانه در اکثر موارد، اطلاعات غلط در اختیار دوستان درون مرزی گذاشته شده است. همانگونه که در مصاحبه علی افصحی با رادیو فردا به گوشه ای از این روشها غیر صادقانه اشاره شده است. آقایانی که در مرکز مذکور فعالیت دارند مرتب در تماسهای درون مرزی و برون مرزی تاکید دارند که این مرکز یک نهاد غیر دولتی و مستقل است. برای رفع هر نوع ابهامی در اینباره، بهترین مرجع خود سایت مرکز است در در صفحه کمک کنندگان مالی، نام وزارت خارجه آمریکا در صدر تامین کنندگان آن می درخشد. علاوه بر این، روزنامه ییل دیلی نیوز در شماره مورخه شانزدهم اکتبر 2004 خود در مصاحبه ای با رامین احمدی اعلام می کند که اساسا ً این مرکز با اختصاص یک میلیون دلار توسط وزارت خارجه آمریکا راه اندازی شده است. همانگونه که ملاحظه می فرمائید، بخش اعظم این مطلب از منابع منتشر شده در سایتهای معتبر استخراج شده و ربطی به سربازان گمنام امام زمان ندارد. هدف از باز کردن این بحث نیز آگاهی بخشی نسبت به تحرکاتی است که ممکن است در سرنوشت ملی ما تاثیر داشته باشد و دانستن آن حق مردم است.
آقاي افشاري و دوستانشان نه تنها دچار اين خطاهايي كه شما گفنه ايد شده اند بلكه خطاهاي ديگري نيز داشته اند ... در اين حرفي نيست ... با تمام اين ايراداتي كه بر آنان وارداست يك حسن هم داشته اند كه از ابتدا مرد و مردانه بدون مخفي شدن پشت اسامي مجازي يا يكي به نعل زدن يكي به ميخ زدنهاي رايج بين جماعت روشنفكرنما حرف خود را زده اند و پاي حرف خود ايتاده اند و حتي زندانش را هم رفته اند ... و يك مطلب ديگر ... اصلاحات مرد ... اصلاحات را جريانات تند روي دوم خردادي و شش فقيه پا به سن گذاشته شوراي نگهبان كشتندو حلاويش را هم جناح احمدي نژاد نوش جان كرد ... به تبع اصلاحات جريانات تندرويي مثل تحكيم وحدت و مشاركت نيز دچار همان مرگ زود رس شده اند ... عزيز برادر به سرخپوست مرده كه هر از راه رسيده اي لگد نمي زند كه ...
آقاي افشاري و دوستانشان نه تنها دچار اين خطاهايي كه شما گفنه ايد شده اند بلكه خطاهاي ديگري نيز داشته اند ... در اين حرفي نيست ... با تمام اين ايراداتي كه بر آنان وارداست يك حسن هم داشته اند كه از ابتدا مرد و مردانه بدون مخفي شدن پشت اسامي مجازي يا يكي به نعل زدن يكي به ميخ زدنهاي رايج بين جماعت روشنفكرنما حرف خود را زده اند و پاي حرف خود ايتاده اند و حتي زندانش را هم رفته اند ... و يك مطلب ديگر ... اصلاحات مرد ... اصلاحات را جريانات تند روي دوم خردادي و شش فقيه پا به سن گذاشته شوراي نگهبان كشتندو حلوايش را هم جناح احمدي نژاد نوش جان كرد ... به تبع اصلاحات جريانات تندرويي مثل تحكيم وحدت و مشاركت نيز دچار همان مرگ زود رس شده اند ... عزيز برادر به سرخپوست مرده كه هر از راه رسيده اي لگد نمي زند كه ...
آقاي افشاري و دوستانشان نه تنها دچار اين خطاهايي كه شما گفنه ايد شده اند بلكه خطاهاي ديگري نيز داشته اند ... در اين حرفي نيست ... با تمام اين ايراداتي كه بر آنان وارداست يك حسن هم داشته اند كه از ابتدا مرد و مردانه بدون مخفي شدن پشت اسامي مجازي يا يكي به نعل زدن يكي به ميخ زدنهاي رايج بين جماعت روشنفكرنما حرف خود را زده اند و پاي حرف خود ايتاده اند و حتي زندانش را هم رفته اند ... و يك مطلب ديگر ... اصلاحات مرد ... اصلاحات را جريانات تند روي دوم خردادي و شش فقيه پا به سن گذاشته شوراي نگهبان كشتندو حلوايش را هم جناح احمدي نژاد نوش جان كرد ... به تبع اصلاحات جريانات تندرويي مثل تحكيم وحدت و مشاركت نيز دچار همان مرگ زود رس شده اند ... عزيز برادر به سرخپوست مرده كه هر از راه رسيده اي لگد نمي زند كه ...
آقاي افشاري و دوستانشان نه تنها دچار اين خطاهايي كه شما گفنه ايد شده اند بلكه خطاهاي ديگري نيز داشته اند ... در اين حرفي نيست ... با تمام اين ايراداتي كه بر آنان وارداست يك حسن هم داشته اند كه از ابتدا مرد و مردانه بدون مخفي شدن پشت اسامي مجازي يا يكي به نعل زدن يكي به ميخ زدنهاي رايج بين جماعت روشنفكرنما حرف خود را زده اند و پاي حرف خود ايتاده اند و حتي زندانش را هم رفته اند ... و يك مطلب ديگر ... اصلاحات مرد ... اصلاحات را جريانات تند روي دوم خردادي و شش فقيه پا به سن گذاشته شوراي نگهبان كشتندو حلوايش را هم جناح احمدي نژاد نوش جان كرد ... به تبع اصلاحات جريانات تندرويي مثل تحكيم وحدت و مشاركت نيز دچار همان مرگ زود رس شده اند ... عزيز برادر به سرخپوست مرده كه هر از راه رسيده اي لگد نمي زند كه ...
آقاي افشاري و دوستانشان نه تنها دچار اين خطاهايي كه شما گفنه ايد شده اند بلكه خطاهاي ديگري نيز داشته اند ... در اين حرفي نيست ... با تمام اين ايراداتي كه بر آنان وارداست يك حسن هم داشته اند كه از ابتدا مرد و مردانه بدون مخفي شدن پشت اسامي مجازي يا يكي به نعل زدن يكي به ميخ زدنهاي رايج بين جماعت روشنفكرنما حرف خود را زده اند و پاي حرف خود ايتاده اند و حتي زندانش را هم رفته اند ... و يك مطلب ديگر ... اصلاحات مرد ... اصلاحات را جريانات تند روي دوم خردادي و شش فقيه پا به سن گذاشته شوراي نگهبان كشتندو حلوايش را هم جناح احمدي نژاد نوش جان كرد ... به تبع اصلاحات جريانات تندرويي مثل تحكيم وحدت و مشاركت نيز دچار همان مرگ زود رس شده اند ... عزيز برادر به سرخپوست مرده كه هر از راه رسيده اي لگد نمي زند كه ...
آقاي افشاري و دوستانشان نه تنها دچار اين خطاهايي كه شما گفنه ايد شده اند بلكه خطاهاي ديگري نيز داشته اند ... در اين حرفي نيست ... با تمام اين ايراداتي كه بر آنان وارداست يك حسن هم داشته اند كه از ابتدا مرد و مردانه بدون مخفي شدن پشت اسامي مجازي يا يكي به نعل زدن يكي به ميخ زدنهاي رايج بين جماعت روشنفكرنما حرف خود را زده اند و پاي حرف خود ايتاده اند و حتي زندانش را هم رفته اند ... و يك مطلب ديگر ... اصلاحات مرد ... اصلاحات را جريانات تند روي دوم خردادي و شش فقيه پا به سن گذاشته شوراي نگهبان كشتندو حلوايش را هم جناح احمدي نژاد نوش جان كرد ... به تبع اصلاحات جريانات تندرويي مثل تحكيم وحدت و مشاركت نيز دچار همان مرگ زود رس شده اند ... عزيز برادر به سرخپوست مرده كه هر از راه رسيده اي لگد نمي زند كه ...
آقاي افشاري و دوستانشان نه تنها دچار اين خطاهايي كه شما گفنه ايد شده اند بلكه خطاهاي ديگري نيز داشته اند ... در اين حرفي نيست ... با تمام اين ايراداتي كه بر آنان وارداست يك حسن هم داشته اند كه از ابتدا مرد و مردانه بدون مخفي شدن پشت اسامي مجازي يا يكي به نعل زدن يكي به ميخ زدنهاي رايج بين جماعت روشنفكرنما حرف خود را زده اند و پاي حرف خود ايتاده اند و حتي زندانش را هم رفته اند ... و يك مطلب ديگر ... اصلاحات مرد ... اصلاحات را جريانات تند روي دوم خردادي و شش فقيه پا به سن گذاشته شوراي نگهبان كشتندو حلوايش را هم جناح احمدي نژاد نوش جان كرد ... به تبع اصلاحات جريانات تندرويي مثل تحكيم وحدت و مشاركت نيز دچار همان مرگ زود رس شده اند ... عزيز برادر به سرخپوست مرده كه هر از راه رسيده اي لگد نمي زند كه ...
آقاي افشاري و دوستانشان نه تنها دچار اين خطاهايي كه شما گفنه ايد شده اند بلكه خطاهاي ديگري نيز داشته اند ... در اين حرفي نيست ... با تمام اين ايراداتي كه بر آنان وارداست يك حسن هم داشته اند كه از ابتدا مرد و مردانه بدون مخفي شدن پشت اسامي مجازي يا يكي به نعل زدن يكي به ميخ زدنهاي رايج بين جماعت روشنفكرنما حرف خود را زده اند و پاي حرف خود ايتاده اند و حتي زندانش را هم رفته اند ... و يك مطلب ديگر ... اصلاحات مرد ... اصلاحات را جريانات تند روي دوم خردادي و شش فقيه پا به سن گذاشته شوراي نگهبان كشتندو حلوايش را هم جناح احمدي نژاد نوش جان كرد ... به تبع اصلاحات جريانات تندرويي مثل تحكيم وحدت و مشاركت نيز دچار همان مرگ زود رس شده اند ... عزيز برادر به سرخپوست مرده كه هر از راه رسيده اي لگد نمي زند كه ...
سيستم كامنتينگتان ايراد دارد ... لطفا اصلاح كنيد و پستهاي مكرر بنده را هم پاك كنيد ...
11 # يكي :
اشاره تیمرمن البته به مرکز گردآوری و بررسی اسناد حقوق بشر در ایران است که در حال حاضر مهمترین مرکز جذب فعالان سیاسی جلای وطن کرده تبدیل شده .................... از طرف سازمان از شما به خاطر اين تبليغ مفت و مجاني تشكر ميگردد!
12 # پیمان :
تبریک می گویم برادر الپر !!! برای دیگران اگر آب نبود برای شما نان شد. حداقل این فتنه شما را هم برد روی آنتن و به جرگه سربازان کم سواد و سمپاتی که یک شبه در کانون توجهات قرار می گیرند، اضافه کرد. هر چه قدر دوستان قبلی دانش و سابقه و قدرت تحلیل داشتند شما هم دارید. اصلا اگر امسال شما نبودید که امروز احمدی نژاد رییس جمهور نبود که البته خدا را شکر که شد........ برادر الپر مشارکت و شما چقدر برای اصلاحات بی قواره بودید ، چقدر ، چقدر .....
براي آزادي جهانبگلو http://anti-prisoner.blogspot.com/
14 # آرش :
الپر تو كه اين همه پاستوريزه در مورد كمك هر گونه نهاد صلح دوست جهاني به روند دمكراسي حرف مي زني، ميشه بگي اونايي كه تو زير زمين مخفي وزارت كشور عراق زندانيان را شكنجه ميكردند و با مته جمجمه كساني را كه محفيانه بازداشت كرده بوند سوراخ ميكردند در كدام كشور همسايه دوره ديده بودند؟ آيت الله سيستاني كه اصلا شناسنامه عراقي نداره و گروه هايي كه هر روز در كشوري كه بر آن حرج و مرج حاكمه مردم بدبخت شيعه را به خيابان ها ميكشانند و فقط يك قلم بيش از 1000 نقر تو دجله غرف شدند... اونايي كه هركدام 250000 دلار پول نقد فبل از حمله آمريكا از آمريكايي ها گرفتند به كشورشان خيانت كنند، كجايي هستند؟.....
15 # آرش :
الپر جان، ممنون از روشنگريهايت. در چند روز گذشته، پس از مطلب دستهاي آلوده، من غالب مطالب رد و بدل شده بين شما و طيف افشاري-عطري و طرفدارانتان را مطالعه کردم. در اين موضوع خاص از قبل هيچ موضع مشخصي نداشتم. اما بعد از بررسي تمام جوانب امر و يادآوري سوابق طرفين مجادله، مي بينم که متاسفانه چقدر حق با شماست. اما کاش دانشجويان و جوانان ما کمي زودتر با طرز فکر امثال افشاري-عطري آشنا شده بودند که ما امروز گرفتار مجانيني مانند احمدي نژاد نمي شديم. در تاريخ طولاني کشورمان هيچگاه سياستمداران صادق و وطن دوست دست به جانب خارجي بلند نکردند، و دلسپردگان خارجي هم هيچگاه خيري به اين ملک و مملکت نرساندند. امثال عطري و افشاري و ديگر طرفدارانشان در سالهاي اخير نقش جوانان حزب توده در سالهاي نهضت ملي شدن نفت را به عهده داشتند. هر دو گروه، با وجودي که پنجاه سال با هم فاصله زماني داشتند، با شعارها و اعمال چپ روانه شان، فقط آب به آسياب دشمنان اين مملکت ريختند. همانطور که امروز هيچ مورخ منصفي نمي تواند از نقش حزب توده در شکست نهضت ملي چشم پوشي کند، آيندگان هم هيچگاه اشتباه جوانان خام تحکيمي در سالهاي اخير را فراموش نخواهند کرد.
دولت ز ناکسان بعضی ها نیز بگذرد!
دولت ز ناکسان بعضی ها نیز بگذرد!
خدایا محافظه کاری را از ما دور ساز و به زبانمان توان بده تا معنای ترس را بداند و تسلیمش نشود
من نمی دونم چرا اصلاح طلبها برای حمله کردن ؛ به جای گیر دادن به اقتدار طلبها؛ یقه تحریمی ها رو می گیرن. بابا جون اگه آمریکا به ایران حمله کنه عاملش افشاری و عطریه؟ از دو حال خارج نیست. یا برات نفع مادی داره که این حرفها رو می زنی یا بواسطه کمی سن و سالت ( و تجربه ات) مواضعت این جوریه. اصلا بیا یه جور دیگه با هم حرف بزنیم! فرق تحریمی ها با شما اصلاح طلب ها در عمل چیه؟ شما کدوم قدم رو تونستید بردارید که آنها نتوانسته اند؟ منظورم قایم باشک و خاله بازی سیاسی ( چپیدن تو یک خونه و برای یک جمع محدود سخنرانی کردن؛ نامه مخفی به مقامات نوشتن و...) نیست. منظورم اینه که مثلا الان در صورتی که ایران تحریم شه ؛ هیچ اصلاح طلبی جرات داره تحصن کنه و خواستار استعفای احمدی نژاد و برگزاری انتخابات آزاد بشه؟ یا نه؛ دست روی دست می گذارین و کما فی السابق تماشا می کنین؟ حتی گنجی هم فکر نکنم این کار رو بکنه. چون بعد 6 سال خوب می دونه یک دست صدا نداره. در مورد افشاری و عطری هم باید بگویم صرف نظر از این که با کارشان موافقم یا نه؛ می دانم که ( دست کم افشاری) هزینه های بسیاری پرداخته اند و همین مطلب ؛ درک کارها و حرفهای شان را برایم راحت می کند. علی آقا؛ لطف کن به همه بگو تا به حال چه هزینه ای برای تغییر وضعیت پرداخته ای؟ آیا حتی یک سیلی خورده ای؟ شما این قدر راحت طلبی که در قرار پارسال وبلاگی درپارک لاله؛ شب قبل از انتخابات؛ که خودت پیشنهاد بر پایی اش را داده بودی؛ صرفا به خاطر آن که احتمال دادی مبادا برایت مشکلی پیش آید نیامدی! حالا فکر می کنی اگه معین رئیس جمهور می شد الان وضع ما خیلی فرق می کرد؟ نه قربونت. تنها فرقش این می شد که اون موقع می شد هر چیزی رو به پای معین نوشت. حتی حمله احتمالی آمریکا رو. خیلی خوشحالم که احمدی نژاد رئیس جمهوره. ان شاء الله قدم آخرشون رو هم بردارن تا صحنه شفاف شفاف بشه خلاصه حرف من اینه که راه سیاست ورزی کاملا بسته است. تنها کاری که می شه کرد ( اگه بشه ) و مفیده ؛ اینه که از مملکت بریم بیرون تا هم خودمون راحت زندگی کنیم هم اجازه دهیم اینا راحت حکومت کنن. قسم می خورم که این حکومت کاملا مناسب و شایسته مردم ایرانه. امیدوارم از لحنم نرنجیده باشی. روح بلاگر. http://fanusak.blogfa.com rooh.blogger@gmail.com
من نمی دونم چرا اصلاح طلبها برای حمله کردن ؛ به جای گیر دادن به اقتدار طلبها؛ یقه تحریمی ها رو می گیرن. بابا جون اگه آمریکا به ایران حمله کنه عاملش افشاری و عطریه؟ از دو حال خارج نیست. یا برات نفع مادی داره که این حرفها رو می زنی یا بواسطه کمی سن و سالت ( و تجربه ات) مواضعت این جوریه. اصلا بیا یه جور دیگه با هم حرف بزنیم! فرق تحریمی ها با شما اصلاح طلب ها در عمل چیه؟ شما کدوم قدم رو تونستید بردارید که آنها نتوانسته اند؟ منظورم قایم باشک و خاله بازی سیاسی ( چپیدن تو یک خونه و برای یک جمع محدود سخنرانی کردن؛ نامه مخفی به مقامات نوشتن و...) نیست. منظورم اینه که مثلا الان در صورتی که ایران تحریم شه ؛ هیچ اصلاح طلبی جرات داره تحصن کنه و خواستار استعفای احمدی نژاد و برگزاری انتخابات آزاد بشه؟ یا نه؛ دست روی دست می گذارین و کما فی السابق تماشا می کنین؟ حتی گنجی هم فکر نکنم این کار رو بکنه. چون بعد 6 سال خوب می دونه یک دست صدا نداره. در مورد افشاری و عطری هم باید بگویم صرف نظر از این که با کارشان موافقم یا نه؛ می دانم که ( دست کم افشاری) هزینه های بسیاری پرداخته اند و همین مطلب ؛ درک کارها و حرفهای شان را برایم راحت می کند. علی آقا؛ لطف کن به همه بگو تا به حال چه هزینه ای برای تغییر وضعیت پرداخته ای؟ آیا حتی یک سیلی خورده ای؟ شما این قدر راحت طلبی که در قرار پارسال وبلاگی درپارک لاله؛ شب قبل از انتخابات؛ که خودت پیشنهاد بر پایی اش را داده بودی؛ صرفا به خاطر آن که احتمال دادی مبادا برایت مشکلی پیش آید نیامدی! حالا فکر می کنی اگه معین رئیس جمهور می شد الان وضع ما خیلی فرق می کرد؟ نه قربونت. تنها فرقش این می شد که اون موقع می شد هر چیزی رو به پای معین نوشت. حتی حمله احتمالی آمریکا رو. خیلی خوشحالم که احمدی نژاد رئیس جمهوره. ان شاء الله قدم آخرشون رو هم بردارن تا صحنه شفاف شفاف بشه خلاصه حرف من اینه که راه سیاست ورزی کاملا بسته است. تنها کاری که می شه کرد ( اگه بشه ) و مفیده ؛ اینه که از مملکت بریم بیرون تا هم خودمون راحت زندگی کنیم هم اجازه دهیم اینا راحت حکومت کنن. قسم می خورم که این حکومت کاملا مناسب و شایسته مردم ایرانه. امیدوارم از لحنم نرنجیده باشی. روح بلاگر. http://fanusak.blogfa.com rooh.blogger@gmail.com
21 # محمد :
من یه سوال دارم اقای علی پیر حسین لو ایا شما موافق این حکومت (منظورم جمهوری اسلامی) هستید
22 # محمد :
من یه سوال دارم اقای علی پیر حسین لو ایا شما موافق این حکومت (منظورم جمهوری اسلامی) هستید
23 # محمد :
من یه سوال دارم اقای علی پیر حسین لو ایا شما موافق این حکومت (منظورم جمهوری اسلامی) هستید
24 # بچه جوادیه :
اقای محمد این چه سوالیه میکنی!؟مگر تا حالا باین وبلاگ نیامده و مقالات پیر حسین لو را نخوانده ایی!؟ تازه مثل ساواکی ها دوره شاه سوال از روی گردن گلفتی میکنی!؟مثلا که چی ...چه غلطی میخوای بکنی؟؟ پیر حسین لو مشارکتی نزدیک به برادر خویینی هاست!!نه ببرادر خاتمی!؟اگر نگرفتی که سیاست حالیت نیست
25 # بابا مسعود :
چرا باز یه گهی رو می خوری که بعد بازش به خوای معذرت خواهی کنی شما ها کی می خواین باور کنید که اصلاحات مرد؟ شما اصلا خودت چیکار های که این جوری مثل بازجوها سئوال می کنی دوره شما رو هم دیدم بابا جمش کن بینیم اگه جنگی بشه یا تحریمی پیش بیاد هیچ کس به اندازه سید علی گدا و دارو دسته جنایت کارش مسئول نیست بی خود خودت لوس نکن
26 # ق :
به قدری دلایلت مسخره است که شک می کنم اون چند تا مطلب زیبا را هم تو نوشتی. الپر چرا چرت و پرت می گی؟ باور کن از نوشته ات حالم بهم خورد. خواهش می کنم وقتی می نویسی یه کمی هم فکر کن یا لااقل وسط نوشتن یک ساعتی به خودت فرصت بده. من با نوشته های گذشته ات کلی حال می کردم ولی از موقعی که تو رو درگیر افشاری کردن به نظر من خیلی ضایع می نویسی. الپر جان کمی فکر کن... ...
27 # ق :
به قدری دلایلت مسخره است که شک می کنم اون چند تا مطلب زیبا را هم تو نوشتی. الپر چرا چرت و پرت می گی؟ باور کن از نوشته ات حالم بهم خورد. خواهش می کنم وقتی می نویسی یه کمی هم فکر کن یا لااقل وسط نوشتن یک ساعتی به خودت فرصت بده. من با نوشته های گذشته ات کلی حال می کردم ولی از موقعی که تو رو درگیر افشاری کردن به نظر من خیلی ضایع می نویسی. الپر جان کمی فکر کن... ...
28 # پيام :
الپر عزيز به شما تبريک مي گم، و واقعا به شما حسوديم مي شود. به هر حال هر نظري، در عالم واقع، موافقين و مخالفيني دارد. خوشا به حال شما که مخالفينت فقط يه عده آدم عصبي بد دهن هستند.
29 # کيوان :
روح بلاگر (نظرات شماره 19 و 20) معتقد است: "تنها کاری که می شه کرد ( اگه بشه ) و مفیده ؛ اینه که از مملکت بریم بیرون تا هم خودمون راحت زندگی کنیم هم اجازه دهیم اینا راحت حکومت کنن." عزيز من، شما که اينقدر نااميد هستي که جز فرار هيچ راه حلي به فکرت نمي رسه، چرا بيخود در مورد مسائل سياسي روز مملکت اظهار نظر مي کني؟ دوست من، شما برو دنبال زندگي راحتت، در کنار افشاري و عطري، و بگذار اونايي که دلشون براي اين مملکت مي سوزه، يه کاري بکنن که اينجا هم مثل افغانستان و عراق ويران نشه.
وبلاگ"خاتمی دبیرکل بماند" رو ببینید
31 # fourchoob :
الپر جان دمت گرم... خیلی سوالهای بجا و متینی مطرح کردی... نمیدونم جواب استاد به اینها چی باشه و یا اصلا جوابی بده ولی فکر میکنم انقدر مسائل مربوط به ایران پیچیده شده که مرز بین خیر و شر این ملت به کل نامعلومه و هر کسی به سبک خودش می خواد یک نسخه براش بپیچه... و از طرفی هم متاسفانه قد متفکران و سیاسی کارها هم هی آب میره و من نمی دونم سرزمینی که حتی چندین هزار یل از پس حل معادلات هزار مجهولی اش بر نمی آیند چجوری قراره به راهکارهای یک مشت کوتوله گلستان بشه. رئیس جمهور خودمون را نگاه کن دیگه، این لباس ریاست به تنش زار می زنه و اتفاقا علامت خوبیه که وضعیت را نشان بده، ایران داره لیلیپوت میشه...
32 # fourchoob :
در ضمن الان کامنهای دیگر را خواندم و دلم خواست یک مطلب دیگری را مطرح کنم : در اشتباهات خاتمی و بعد هم مشارکت و طیف اصلاح طلب شکی ندارم. اما مطلب اصلاحات به عنوان یک آنتیته، یک روش حل مسءله چیزیست جدا از آنها که به آن معتقدند یا حتی نحوه اعمال آن. اصلاحات خیلی لری می گوید تغییرات در ایران باید به صورت تدریجی، خودجوش و هوشمندانه اتفاق بیافتد، حالا اگر این را ملا حسنی هم می گفت باز در صحت این حرف تردیدی نبود، تو که بالاخرهجای خود داری.پس اگر شخص الپر با خویینی یا هر ملای دیگر آبگوشت بزباش بخورد به نظرم چندان مسئله ای نیست، از آن فجیعتر حتی اگر مخلص و چاکر سید علی هم باشد مهم نیست!!! می دانی چرا مهم نیست ؟ چون فکر می کنم این پدیده ای را که اسمش را گذاشته اید نظام فرو می ریزد، اما نه یک شبه و توسط امثال افشاری ها (مگر اینکه با حمله نظامی و به شکل فاجعه گونه اتفاق بیافتد که من با آن به شدت مخالفم چون اولین قربانیانش مردمند ) بلکه توسط آدمهایی که در دل خود این نظامند یا بوده اند، تحول این نظام کذایی را فقط به شکل دیالکتیکی میبینم یعنی اینکه در دل خودش آنتی تزش ساخته خواهد شد و مگر نشد؟ مگر گنجی اطلاعاتی نشد قهرمان ملی (من برایش بسیار احترام قائلم) مگر سروش انقلاب فرهنگی نشد فیلسوف فراری ؟تاثیر امثال اینها به مراتب بیش از روشنفکران چپ و ... بود. پس الپر جان تو اگر مخلص آن نظام هم باشی چندان اهمیت کلی و تاریخی ندارد چون این خود تویی که کلنگ به دست به ریشه آن می زنی و این است آن چیزی که برای من مهم است. زخمهای این ریشه است که می ماند و تاریخ این کشور را تعیین می کند و گرنه که در هر صورت نه تو مانی و نه من.
الپر جان! متاسفانه تو هم دچار توهم شدی و احساس می کنی باید عالم و آدم به تو پاسخ بدهند. در همان جبهه مشارکت رتبه رضا شریفی و بچه هی دیگر از تو بالاتر است چرا آن ها نمی آیند و این حرف ها را بزنندو خیلی لز صحبت ها نباید مطرح شود خودت می دانی. بعدش هم ما ها همه با هم شکست خوردیم. تازه تحریمی ها رای اول رو در انتخابات داشتند. اگر افشاری آدم کوچکی است از دید تو چرا این قدر گیر دادی به او. الپر همین را می گویم خیلی از مسایل نباید رسانه ای شود و با این کار خودت را داری از موضع یک سیاستمدار فهیم پایین می آوری
34 # حنيف :
وای که چقدر حرف مفت زده ای جوان. ببين ای علی پيرحسين لو چقدر کُس شعر گفتی: http://advarnews.com/organizition/1633.aspx مي بخشی، اما صفت ديگری برای اين مزخرفات پيدا نکردم. آخه اين يعنی چه: "نسل جديد ما هيچ برتري ويژه‌اي در حوزه‌ي سياست و حوزه‌هاي ديگر ندارد اما از ابزارهاي مدرني مانند SMS برخوردار است". از اين مزخرف تر و بی معناتر حرفی شنيده بودی؟ يعنی چی اين جمله؟ حالا خودت يکباره ديگه همشو بخوان تا بالا بياری. مثل اينکه بربچ های ادوار تحکيم حرامزادگی کردند و اين کُس شعرهای تو را بازتاب دادند تا آبرويت برود. می بينی که تو و بيشتر اين بلاگرها فقط و فقط بايد در همان محدوده وبلاگ بمونند و گرنه می رينن. به نظرم هم مشارکت و هم شاخه جوانان و هم شاخه کارخانه دارانش همه بايد بروند اول حرف زدن ياد بگيرند
35 # رضا :
سلام شما قضاوت کنید … برابر بند (ب) ردیف 4تبصره 3 ماده 13 دفتر چهارم قانون ومقررات ارتش جمهوری اسلامی ایران کارکنانی که درطول خدمت موفق به اخذ مدرک لیسانس میگردند به ازای هرسال خدمت قبل ازاین مدرک هشت ماه ارشدیت باید داده شود اما این قانون همانند سایر قوانین متاسفانه علیرغم اینکه درنیروی انتظامی وسپاه پاسداران باتوجه به قانون مشابه اجرامیگردد درسطح ارتش( حزب ا…)اجرانشده وهمین امرباعث نارضایتی بخش وسیعی ازکارکنان ارتش که ادامه تحصیل دادند گردیده وگزارشات متعدد من وسایر همکاران به سلسله مراتب محترم ارتش که خودرافرمانده ارتش حزب ا...وارتش طیبه می دانند تاکنون سودی نبخشیده وظاهرا" گوششان بدهکارپاسخگویی به حقوق حقه کارکنان زیرمجموعه نیست . بنابرین با توجه به اینکه ما بواسطه نظامی بودن چنانچه برخواسته خود ولو قانونی هم پافشاری کنیم به شدید ترین وجه برخورد میگردد مارا برآن داشت تاباتنظیم این گزارش مراتب ناراحتی خود وهمکاران که این قانون شامل حال آنها میگردد ارائه دهیم امیدواریم باتوجه به رسالت قانونی که دارید نسبت به انعکاس این مشکل اقدام لازم بعمل آورید خداوند به همه جزای خیردردنیا وآخرت عطافرماید .
» گلايه برادر ابطحی از خانم عبادی مبني بر تحريم انتخابات.. که چه عرض کنم اندکی فرصت طلبانه است. پرسش اين است: اگر آقای دکتر معين رئيس جمهور می شد، جرئت ميکرد خانم عبادی را مثلا معاون رئيس جمهور کند يا باز هم سراغ آقای ابطحی و هزار فاميل هميشگی ميرفت؟ نه اصلا خانم عبادی می توانست در حرفه خودش بدون دردسر و مزاحمت های قوه فضاييه کار کند؟ يا مثلا آقای علی افشاری می توانست در يک سيستم رقابتی استخدامی در يک وزارتخانه بعنوان یک مهندس استخدام شود؟ اين روزها يک عده که ديگر نمی توانند امکانات سابق خود را داشته باشند، بسی فرصت طلبانه به آن هايی که انتخابات را تحريم کردند گير داده اند. من خودم در انتخابات شرکت کردم و به آقای دکتر معين رای دادم. به برادر ابطحی هم چون خودی است می گوييم که ديوار بشنود! سيد بزرگوار فعلا به ديوار انسانی نياز است. اميدوارم اصلاح طلبان از خانم عبادی و آقای علی افشاری چنين توقعی نداشته باشند!!
37 # محمدي :
من از همان روز اولي كه متن سخنراني افشاري و عطري را خواندم درست متوجه دو مطلب شدم. يكي اينكه واقعا حرفي براي گفتن نداشتند. اما وقتي در برابر جنگ تلويحا گزينه هايي مطرح مي شود كه جز جنگ و بدختي براي ملت، راهي براي عملي شدنشان نيست خيلي جاي تامل است؟! واقعا جامعه جهاني چطور مي تواند ايران دموكراتيك بسازد؟ لشگر كشي را كه ما نمي پذيريم. برقراري مسالمت آميز رفراندوم را كه حكومت عمرا نمي پذيرد چه برسد به اينكه نهادهاي بين المللي نظارت داشته باشند! اگر هم فكر كنيم كه بالخره تحت فشار حاضر به اين كار مي شوند من كه عقلم قد نمي دهد. براي اينكه اولا حكومت ايران آنقدرعقلاني نيست كه جلوي فاجعه را براي خاطر خودش هم كه شده بگيرد دوم براي اينكه شرايط جهاني و شرايط ايران در منطقه طوري نيست كه آمريكا بتواند مثل مسئله هسته اي اروپا را با خودش همراه كند و با تحريم جهاني و اعمال فشار يك رفراندوم آزاد در ايران به راه بياندازد. و و وقتي نه حكومت كوتاه بيايد و نه امريكا اجماع جهاني را براي برگزاري رفراندوم در ايران به دست بياورد براي عملي كردن رفراندوم گزينه اي جز جنگ نخواهد بود! به فرض هم كه براي خاطر رفراندوم ايران تحريم شد چه نصيب ملت مي شود ؟ مثل روز روشن است كه حكومت كوتاه نخواهد آمد. به چانه زني و مذاكره پنهاني مشغول خواهد شد و بالاخره هر كاري را مي كند تا تحريم بشكند. آمريكايي ها هم همين را مي خواهند.يك نوع اطمينان و باج گيري از جانب حكومت و گر نه دلشان براي حكومت دموكراتيك و اصلاحي در ايران لك نمي زند. تازه چه بخواهيم و چه نخواهيم حكومت ايران بدليل شرايطش درمنطقه مدت زيادي تحريم نخواهد شد. اما همان مدت كوتاه هم تاثيرش را در همه جوانب زندگي و آينده اين مردم بدبخت خواهد گذاشت. در هر حال باز هم به نفع دولت خواهد بود. فوقش ديگر نمي توانند شعر و شعار بخوانند. از همه اينها گذشته به فرض كه آمريكا با نظارت نهادهاي بين المللي توانست يك رفراندوم آْزاد در ايران را عملي كند از كجا معلوم وقتي حكومت جديد روي كار آمد مستقل خواهد بود؟ واقعا يعني دنياي ما دنيايي است كه يك چيزي به نام سازمان هاي بين المللي كاركرد آنچناني دارد؟ من واقعا تعجب مي كنم يك آدم هايي كه بر خلاف گنجي سالهاست تو متن جامعه بوده اند مطالعه داشته اند اينقدر نسنجيده نظر مي دهند آن وقت گنجي تو بيغوله اوين فكرش از اينها درست تر كار مي كرد؟ مشكل افشاري و عطري و امثال آنها در ضعف تئوريك و خيالبافي مفرط است و بايد نقد شوند و گر نه نفس حضور آنها دركنگره و حرف زدن بر عليه حكومت و حتي درخواست كمك از جامعه جهاني ذاتا كار بدي نيست. همه صحبت بر سر عقلاني فكر كردن هست. باز هم معذرت كه پست طولاني شد.
38 # عباس :
شماها به نظرم در خواب خرگوشي به سر ميبريد. هر روز جبهه ي تشكيل شده عليه ايران محكم و محكم تر ميشه. هر روز يه كشور ديگه حتي اونهايي كه لحنشون آروم تر بوده، تند و تندتر ميشند. هر روز يكي يه حرفي ميزنه و بحران بد از بدتر ميشه، اونوقت شماها نشستيد ميزنيد تو سرو كله هم كه يارو شكر كرد رفت كنگره يا طرح رفراندوم داد يا نه ! خيلي خوبه ها! فقط ميخوام بدونم وقتي تحريم شديم يا چند صباح بعدش سر و صداي موشك دوباره خواب از چشمامون گرفت كي بيشتر تو جاش ميلرزه؟ علي افشاري يا شماها ؟ هر روز چند صد و هزار نفر اينور و اونور تو جهان راه ميفتند كه آمريكا به ايران حمله نكنه. اونوقت شما نشستيد و بحث ميكنيد كه آمريكا ميخواد براي دموكراسي حمله كنه يا براي رفراندوم يا اصلا خوبه آمريكا حمله كنه يا بده !؟ يه جوري كه پنداري بوش و دار و دسته نو محافظه كاران منتظر بودند افشاري بره تو كنگره بگه حمله بكنيد و يا نكنيد اونها هم همه برنامه هاشون رو مطابق ميل افشاري يا الپر يا خاتمي تنظيم كنند حالا شما اول فيلم عروسي همديگه رو توي وبلاگهاتون بگذاريد بعد كه حسابي از خجالت هم در اومديد همديگه رو به مناظره دعوت كنيد و البته ذغال خوب هم براي منقل كنار دستتون داشته باشيد.
الپر عزیز، خوشحالم که لحن سخنانت نسبت به قبل بهتر شده، و از مسایل شخصی خارج شدی، ولی در حین خودندنِ حرفهات، داشتم فکر می کردم که خیلی از افراد جناح به ظاهر اصلاح طلب که سالها مدافع نظام بوده اند، باید در قبال عملکردشان در 27 سال گذشته و نقشی که در سرکوب ها داشته اند، و انفعالی که در سالهای گذشته داشته اند و کشور را به احمدی نژادها سپرده اند، پاسخگوی بسیاری سؤالات باشند. ماهنامه چشم انداز ایران سلسله مباحثی را مدت سه سال است دنبال می کند در مورد خرداد 60، مباحث جالبی آنجا مطرح می شود،... می بینیم از همان موقع ها بسیاری انحرافات و دروغ ها شروع شده، ... و کسی پاسخگو نیست.. بد نیست زمانی هم به طرح سؤالات از دوستانِ مشارکتی و مجاهدین انقلاب اسلامی و سایر به ظاهر اصلاح طلبانِ مدافع نظام اختصاص بدهید.
الپر عزیز، خوشحالم که لحن سخنانت نسبت به قبل بهتر شده، و از مسایل شخصی خارج شدی، ولی در حین خودندنِ حرفهات، داشتم فکر می کردم که خیلی از افراد جناح به ظاهر اصلاح طلب که سالها مدافع نظام بوده اند، باید در قبال عملکردشان در 27 سال گذشته و نقشی که در سرکوب ها داشته اند، و انفعالی که در سالهای گذشته داشته اند و کشور را به احمدی نژادها سپرده اند، پاسخگوی بسیاری سؤالات باشند. ماهنامه چشم انداز ایران سلسله مباحثی را مدت سه سال است دنبال می کند در مورد خرداد 60، مباحث جالبی آنجا مطرح می شود،... می بینیم از همان موقع ها بسیاری انحرافات و دروغ ها شروع شده، ... و کسی پاسخگو نیست.. بد نیست زمانی هم به طرح سؤالات از دوستانِ مشارکتی و مجاهدین انقلاب اسلامی و سایر به ظاهر اصلاح طلبانِ مدافع نظام اختصاص بدهید.
41 # احسان :
آقاي به اصطلاح حنيف عزيز (نظر دهنده شماره 34) شما نمي توني يه خورده مودب باشي؟ شما جز فحش و کلمات رکيک چيز ديگري ياد نگرفته اي؟ تازه جالبه که بعد از آن همه فحش و چرت و پرتي که گفتي، آخر متنت هم نوشتي که: " به نظرم هم مشارکت و هم شاخه جوانان و هم شاخه کارخانه دارانش همه بايد بروند اول حرف زدن ياد بگيرند" . شما که نمي توني يک نظر خيلي پيش پا افتاده را بدون فحش انتقال بدهي، حرف زدن بلدي؟ ولي الپر و مشارکت حرف زدن بلد نيستند؟ مطمئن باش، مخالفتهاي آدمهاي بي تربيت و کم شعوري مثل شما جز اينکه به اعتبار الپر اضافه کنه، نتيجه ديگري نداره.
42 # محمد :
با سلام جهت اطلاع شما و دوستانتان اقاي جهانبگلو را گرفتند مي دانيد چرا به جرم جاسوسي و مي دانيد چرا مي گويند بخاطر اينكه از رابط شده بودهكه 75 ميليون دلار امريكاييها را بين دانشجوبان در ايران تقسيم كند فقط جهت اطلاع گفتم فقط اين را بدان بعضي اوقات بازيجه واقع مي شي همين اميدوارم وجدانتان راحت باشد
43 # محمد :
با سلام شنيدي جهانبگلو راچرا گرفته اند مي گويند جاسوس بوده است مي گويند فرار بوده 75 ميليون دلار را بين دانشجويان و سكولار ها پخش كند نوشته خودت يادت مياد اميدوارم وجدانت راحت باشد
يه خورده شرف و يه جو وجدان يه ذره انسانيت داشتنش حداقل وظيفه ماست (شماست) كسي كه اين حداقل ها را ندارد واقعا شرم بر تو باد بچه . همين كه با آخوند منافقي مثل سجادي مصاحبه مي كني بهترين معرف شخصيت و طرز تفكر و همچنين خط وخطوط سياسي اجتماعي تو و امثال تو است. ننگ بر تو و اصلاحات درو غينان .شيادان كلاهبردار .شما ها همه جاني و قاتل هستيد .بدانيد كه روز محاكمه شما نزديك است .تو آن بيشرم كلباسي كه اين قدر ختم دموكراسي -دموكراسي گرفتيد .و مثلا مجاهدين را هم به تروريسم!!!! و غيره متهم مي كنيد. چه جور است از جنايات رذيلانه خميني و خامنه اي و رفسنجاني و احمدي ن}اد و كليه دست اندر كاران اين رژيم حرف نمي زنيد؟ اين ديگر چه جور اصلاح طلبي است كه ملاي دزد و جنايتكار مي شود سمبل آزاديخواهي ؟!!! تكليف سي هزار اعدام شده سال 67 و صد ها هزار شكنجه شده و مثله شده در زندانها چه مي شود؟ تكليف صدها هزار جوان بدبخت و ساده اي كه در جنگ ضد ميهني برافروخته شده توسط خميني كشته و يا چلاق شدند چه مي شود؟ حالا ديگر مملكت هيچ مشكلي ندارد و هيچ آدم فهميده اي هم توي اين كشور نداريم كه يك يالقوز زرده به كون نبرده اي مثل تو و در حضور منافق رذلي چون سجادي بنشينيد و هر كسي كه به حكومت جلادانه آخوندها اعتراض كرد را خائن بخوانيد؟ برو علي كشكتو بساب .
يه خورده شرف و يه جو وجدان يه ذره انسانيت داشتنش حداقل وظيفه ماست (شماست) كسي كه اين حداقل ها را ندارد واقعا شرم بر تو باد بچه . همين كه با آخوند منافقي مثل سجادي مصاحبه مي كني بهترين معرف شخصيت و طرز تفكر و همچنين خط وخطوط سياسي اجتماعي تو و امثال تو است. ننگ بر تو و اصلاحات درو غينان .شيادان كلاهبردار .شما ها همه جاني و قاتل هستيد .بدانيد كه روز محاكمه شما نزديك است .تو آن بيشرم كلباسي كه اين قدر ختم دموكراسي -دموكراسي گرفتيد .و مثلا مجاهدين را هم به تروريسم!!!! و غيره متهم مي كنيد. چه جور است از جنايات رذيلانه خميني و خامنه اي و رفسنجاني و احمدي ن}اد و كليه دست اندر كاران اين رژيم حرف نمي زنيد؟ اين ديگر چه جور اصلاح طلبي است كه ملاي دزد و جنايتكار مي شود سمبل آزاديخواهي ؟!!! تكليف سي هزار اعدام شده سال 67 و صد ها هزار شكنجه شده و مثله شده در زندانها چه مي شود؟ تكليف صدها هزار جوان بدبخت و ساده اي كه در جنگ ضد ميهني برافروخته شده توسط خميني كشته و يا چلاق شدند چه مي شود؟ حالا ديگر مملكت هيچ مشكلي ندارد و هيچ آدم فهميده اي هم توي اين كشور نداريم كه يك يالقوز زرده به كون نبرده اي مثل تو و در حضور منافق رذلي چون سجادي بنشينيد و هر كسي كه به حكومت جلادانه آخوندها اعتراض كرد را خائن بخوانيد؟ برو علي كشكتو بساب .
يه خورده شرف و يه جو وجدان يه ذره انسانيت داشتنش حداقل وظيفه ماست (شماست) كسي كه اين حداقل ها را ندارد واقعا شرم بر تو باد بچه . همين كه با آخوند منافقي مثل سجادي مصاحبه مي كني بهترين معرف شخصيت و طرز تفكر و همچنين خط وخطوط سياسي اجتماعي تو و امثال تو است. ننگ بر تو و اصلاحات درو غينان .شيادان كلاهبردار .شما ها همه جاني و قاتل هستيد .بدانيد كه روز محاكمه شما نزديك است .تو آن بيشرم كلباسي كه اين قدر ختم دموكراسي -دموكراسي گرفتيد .و مثلا مجاهدين را هم به تروريسم!!!! و غيره متهم مي كنيد. چه جور است از جنايات رذيلانه خميني و خامنه اي و رفسنجاني و احمدي ن}اد و كليه دست اندر كاران اين رژيم حرف نمي زنيد؟ اين ديگر چه جور اصلاح طلبي است كه ملاي دزد و جنايتكار مي شود سمبل آزاديخواهي ؟!!! تكليف سي هزار اعدام شده سال 67 و صد ها هزار شكنجه شده و مثله شده در زندانها چه مي شود؟ تكليف صدها هزار جوان بدبخت و ساده اي كه در جنگ ضد ميهني برافروخته شده توسط خميني كشته و يا چلاق شدند چه مي شود؟ حالا ديگر مملكت هيچ مشكلي ندارد و هيچ آدم فهميده اي هم توي اين كشور نداريم كه يك يالقوز زرده به كون نبرده اي مثل تو و در حضور منافق رذلي چون سجادي بنشينيد و هر كسي كه به حكومت جلادانه آخوندها اعتراض كرد را خائن بخوانيد؟ برو علي كشكتو بساب .
سلام ! يه چيزي در مورد حزب مشاركت و حرفهاي اخير شما نوشتم اگه خواستي نگاه كن !
48 # ساربان :
من ده ساله كه توى ايران نيستم، در نتيجه در جريان بعضى جزئياتى كه در كشاكش اين بحث آورده شده نيستم، اما نمى تونم باور كنم كه يك نفر مثلا مطلع و ايرانى، اونم بعد از ديدن جريانات عراق و افغانستان اينقدر نادان باشه و اينقدر كور باشه كه بره جلوى كنگره آمريكا صحبت از اين بكنه كه چجورى ايران رو نجات بدند؟! آخه حماقت هم حدى داره؟ از كى تا حالا آمريكا خيرخواه هيچ قوم و ملتى شده، كه حالا بخواد دفعه دومش باشه؟! اگه ميرفتى تو اوين ميمردى، سگش شرف داشت به اينكه بياى كاسه ليسى آمريكايى ها رو بكنى! خودتو تا ابد به گند كشيدى، چه اين رژيم بره چه بمونه! آمريكا تنها يك موقع است كه حمله نظامى مى كنه به يك جايى، اونم وقتى است كه آنآ يا در دراز مدت صد ها برابر اونچه كه خرج كرده برداشت كنه! دقيقا مثل عراق و افغانستان! اصلا هم كارى به نظريات تو بزمچه و ملت تو نداره! تنها كارى كه تو مترسك ميتونى برى جلوى كنگره بكنى اينه كه يك ذره و اونم واقعا يك ذره فقط كمك كنى به رسانه هاشون كه ذهن مردموشون رو كه اين روزها يك خورده آشفته شده آماده تر كنه براى هر غلطى كه در آينده ميخوان بكنن! آخه اين روزها آمريكايى ها تا ديروز اصلا نمى دونستن ايران با عراق چه فرقى داره يا اصلا كجا هستند يا اصلا حتى رئيس جمهورشون كيه ، حالا ميگن چرا بايد بچه هاى ما بميرن اونجا واقعا براى چى؟ ولى مسئله اينجاست كه اينا كارى نمى تون بكنن، توى آمريكا تا كسى بدبخت نباشه و بچه بى پول فقير نباشه به ارتش ملحق نميشه! اين ارتشى كه ميگن همه بدون استثنا خانواده هاى فقيرى دارن كه حالا اين روزها حالا يك راهپيمايى هم مى كنند كه مثلا بچه هاشون برگردند! تازه تو ميرى از گرگ درخواست كمك كردى براى گله گوسفندى كه روباه بهش زده! تازه اونم درخواست كمك براى دموكراسى! خاك بر سر تو و اون آمريكا با اون دموكراسيتون! كدوم دموكراسى؟! شما اصلا وقتى ميگين دموكراسي و اون آمريكاييه هم ميگه دموكراسى منظورتون يك چيز نيست! من نميدونم كى اينو مد كرد كه اينجا دموكراسى وجود داره! مثل اون زنيكه كريستين امانپور كه خودش كاسه ليس اوناست حالا هي مياد ايران با هر كى مصاحبه ميكنه هي ميگه ما در اونجا آزادى بيان داريم! آره جون تو! يارو تو سى ان ان كار ميكنه ميگه آزادى بيان داريم! مارو حالو گير آورده و اين مصاحبه شوندگانش رو احمق! اگه راست ميگى اين دفعه كه از مصاحبتون تشريف بردين، فقط براى امتحان، مگه آزادى بيان نداريد؟! فقط براى امتحان! بگو من اصلا به اين نكته پي بردم كه ما اشتباه ميكنيم و حالا حكومت ايران راست ميگه يا مثلا بن لادن حق داره، بعد بهت ميگم آزادى بيان از كجات سردر مياره. آره ميتوني برى سر چهارراه واستى هر چقدر ميخواى به بوش بد و بيراه بگى. كارت نداره كسي، براى اينكه كسي اصلا علاف نيست! هم دنبال پول بيشتر يا سكس بيشترند يا بدبختن كه معطل يك لقمه نونن! تازه تحت بمباران رسانه ها شب و روز هستن كه اصلا تو آدم حساب نميشى كه اصلا حرفت شنيده بشه تازه اگر شنيده بشه هم مردم به اين چيزا كارى ندارن. يارو پول ميخواد كه خونه بهتر ماشين بهتر سكس بهتر بخره. به اين كار داره كه آخرين فيلم چيه آخرين مدل هر چيزى چيه؟ مسافرت رفتنش به اندازه كافي هست يا نه؟ اين وسط تو ميتونى هر حرفى ميخواى بزنى. مثلا حتى اين آزادى رو دارى كه برى فيلم فارنهايت 11/9 بسازى. اين آزادى وجود داره بخاطر اينكه كسى به اين چيزها گوش نميده. مثلا حالا همه اين فيلم رو ديدن كه واقعا چه خبره. خوب كه چى! حالا همه ميگن پس بن لادن كو؟ پس سلاح هاى صدام كو؟ خوب كه چى؟ كسي كارى نميكنه! پس فردا هم كه به ايران اگه حمله كنن مردم ميگن خوب كو سلاح هاى هسته اى!؟ خوب كه چى مگه حالا كه معلوم شد همه ادعاهاشون زر مفت بوده در مورد عراق و افغانستان آب از آب تكون خورد!؟ ايران هم داره يك جورايى اينطورى ميشه! حالا تو برو صد تا راديو كه سهله، شبكه تلويزيونى باز كن. مردم كه خر نيستن ديگه جلوى گلوله نميرن. توى انقلاب و جنگ رفتن ديدن عاقبتش چى شد! خلاصه اينكه از اجنبى كمك گرفتن به عقل جور در نمياد!
49 # ساربان :
من ده ساله كه توى ايران نيستم، در نتيجه در جريان بعضى جزئياتى كه در كشاكش اين بحث آورده شده نيستم، اما نمى تونم باور كنم كه يك نفر مثلا مطلع و ايرانى، اونم بعد از ديدن جريانات عراق و افغانستان اينقدر نادان باشه و اينقدر كور باشه كه بره جلوى كنگره آمريكا صحبت از اين بكنه كه چجورى ايران رو نجات بدند؟! آخه حماقت هم حدى داره؟ از كى تا حالا آمريكا خيرخواه هيچ قوم و ملتى شده، كه حالا بخواد دفعه دومش باشه؟! اگه ميرفتى تو اوين ميمردى، سگش شرف داشت به اينكه بياى كاسه ليسى آمريكايى ها رو بكنى! خودتو تا ابد به گند كشيدى، چه اين رژيم بره چه بمونه! آمريكا تنها يك موقع است كه حمله نظامى مى كنه به يك جايى، اونم وقتى است كه آنآ يا در دراز مدت صد ها برابر اونچه كه خرج كرده برداشت كنه! دقيقا مثل عراق و افغانستان! اصلا هم كارى به نظريات تو بزمچه و ملت تو نداره! تنها كارى كه تو مترسك ميتونى برى جلوى كنگره بكنى اينه كه يك ذره و اونم واقعا يك ذره فقط كمك كنى به رسانه هاشون كه ذهن مردموشون رو كه اين روزها يك خورده آشفته شده آماده تر كنه براى هر غلطى كه در آينده ميخوان بكنن! آخه اين روزها آمريكايى ها تا ديروز اصلا نمى دونستن ايران با عراق چه فرقى داره يا اصلا كجا هستند يا اصلا حتى رئيس جمهورشون كيه ، حالا ميگن چرا بايد بچه هاى ما بميرن اونجا واقعا براى چى؟ ولى مسئله اينجاست كه اينا كارى نمى تون بكنن، توى آمريكا تا كسى بدبخت نباشه و بچه بى پول فقير نباشه به ارتش ملحق نميشه! اين ارتشى كه ميگن همه بدون استثنا خانواده هاى فقيرى دارن كه حالا اين روزها حالا يك راهپيمايى هم مى كنند كه مثلا بچه هاشون برگردند! تازه تو ميرى از گرگ درخواست كمك كردى براى گله گوسفندى كه روباه بهش زده! تازه اونم درخواست كمك براى دموكراسى! خاك بر سر تو و اون آمريكا با اون دموكراسيتون! كدوم دموكراسى؟! شما اصلا وقتى ميگين دموكراسي و اون آمريكاييه هم ميگه دموكراسى منظورتون يك چيز نيست! من نميدونم كى اينو مد كرد كه اينجا دموكراسى وجود داره! مثل اون زنيكه كريستين امانپور كه خودش كاسه ليس اوناست حالا هي مياد ايران با هر كى مصاحبه ميكنه هي ميگه ما در اونجا آزادى بيان داريم! آره جون تو! يارو تو سى ان ان كار ميكنه ميگه آزادى بيان داريم! مارو حالو گير آورده و اين مصاحبه شوندگانش رو احمق! اگه راست ميگى اين دفعه كه از مصاحبتون تشريف بردين، فقط براى امتحان، مگه آزادى بيان نداريد؟! فقط براى امتحان! بگو من اصلا به اين نكته پي بردم كه ما اشتباه ميكنيم و حالا حكومت ايران راست ميگه يا مثلا بن لادن حق داره، بعد بهت ميگم آزادى بيان از كجات سردر مياره. آره ميتوني برى سر چهارراه واستى هر چقدر ميخواى به بوش بد و بيراه بگى. كارت نداره كسي، براى اينكه كسي اصلا علاف نيست! هم دنبال پول بيشتر يا سكس بيشترند يا بدبختن كه معطل يك لقمه نونن! تازه تحت بمباران رسانه ها شب و روز هستن كه اصلا تو آدم حساب نميشى كه اصلا حرفت شنيده بشه تازه اگر شنيده بشه هم مردم به اين چيزا كارى ندارن. يارو پول ميخواد كه خونه بهتر ماشين بهتر سكس بهتر بخره. به اين كار داره كه آخرين فيلم چيه آخرين مدل هر چيزى چيه؟ مسافرت رفتنش به اندازه كافي هست يا نه؟ اين وسط تو ميتونى هر حرفى ميخواى بزنى. مثلا حتى اين آزادى رو دارى كه برى فيلم فارنهايت 11/9 بسازى. اين آزادى وجود داره بخاطر اينكه كسى به اين چيزها گوش نميده. مثلا حالا همه اين فيلم رو ديدن كه واقعا چه خبره. خوب كه چى! حالا همه ميگن پس بن لادن كو؟ پس سلاح هاى صدام كو؟ خوب كه چى؟ كسي كارى نميكنه! پس فردا هم كه به ايران اگه حمله كنن مردم ميگن خوب كو سلاح هاى هسته اى!؟ خوب كه چى مگه حالا كه معلوم شد همه ادعاهاشون زر مفت بوده در مورد عراق و افغانستان آب از آب تكون خورد!؟ ايران هم داره يك جورايى اينطورى ميشه! حالا تو برو صد تا راديو كه سهله، شبكه تلويزيونى باز كن. مردم كه خر نيستن ديگه جلوى گلوله نميرن. توى انقلاب و جنگ رفتن ديدن عاقبتش چى شد! خلاصه اينكه از اجنبى كمك گرفتن به عقل جور در نمياد!
50 # Hamid :
چرا چرت و پرت می گی؟ کمی فکر کن
51 # كاوه آهنگر :
من اگر نيكم اگر بد تو برو خود را باش هر كسي آن درود عاقبت كار كه كشت
می دونی چیه علی جان ؟ من هم شما و صحبت هاتون رو تو جمع از نزدیک دیدم و هم آقای افشاری رو. شما رو اسفند ماه پارسال در قراری دوستانه دیدم و آقای افشاری رو خرداد ماه پارسال و در گرماگرم انتخابات. اون موقع ایشون حرف از تحریم می زدند و شما به عنوان یک اکتیویست حرف از اصلاحات. من سخنرانی افشاری رو در دانشگاه می دیدم و شب وبلاگ شما رو می خوندم. تمام تلاشم رو برای حمایت از معین در انتخابات انجام دادم. ولی حالا که به سخنرانی آقای افشاری دوباره گوش می کنم می بینم پیش بینی های ایشون در مورد ناکارآمدی اصلاحات در چارچوب بسته نظام جمهوری اسلامی کاملا درست بوده. ببخشید که این رو می گم ولی وزن صحبت های آقای افشاری خیلی بیشتر از وزن حرف های شماست. قصد توهین ندارم، ما باید همیشه حقایق رو بیان کنیم نه بر مبنای شرایط آرزوهامون رو بنویسیم. سوال های شما از آقای افشاری منطقی نیست، شما اعتقاد به اصلاحات از درون دارید و اونا می گن سیستم اصلاح پذیر نیست، دست کم اونها تحلیل های مبنی بر واقعیت ارائه می کنند. سخنرانی تو کنگره ایالات متحده در مقابل ده ها نخبه سیاسی افتخار بزرگی برای جنبش دموکراسی خواهی روشنفکران ایرانی هست. سیاستمداران آمریکایی رو آدم هایی سرمایه گذاری می کنند که نخبه باشند، در قرن 21 صحبت از منافع ملی بدون تاثیرات خارجی سخنی عبث و بیهوده است. وقتی قدرت تغییر وجود نداشته باشه می شه با حفظ منافع ، از دیگران کمک گرفت، منفعت یک گروه در قرن 21 الزاما به معنای ضرر برای گروه های دیگر نیست.
53 # جهرمی :
عزيزم حالا كاري ندارم كه افشاري و عطري كار خوبي كردند يا بعد ولي خواهش ميكنم كه بعد از اين اگر چنين خبري را شنيدي شما و ساير عزيزان همفكر كه كاسه چكنم چكنم به دست گرفتند به جاي پرداختن به زندگي افراد ابتدا يك تشت آب سرد پيدا كنيد... زندگي خصوصي افراد به من و تو چه؟ يا اينقدر ادعا نكن و مثل بقيه اصلاح طلبان پيشرو!!!! دهنو ببند يا عيت آدم جواب بده . چرا وقتي شما اصلاح طلبان كم ميارين پدر جد طرفو ميارين جلو چشش؟ لابد ميگي چرا من جاي اين دوتا نبودم.

هاست و ثبت دومین