پوشيده چه گوييم، همينيم كه هستيم ...
 پنجشنبه، ۷ تیرامشب رفته بودم به اکران خصوصی فیلم جدید مسعود ده نمکی: "کدام استقلال؟ کدام پیروزی؟"

احتمالا خودم هم چیزی درباره این فیلم می‌نویسم. (اگر جرأت کنم با عنوان: "کدام سلطان علی؟"!) اما دوست و همکارم علیرضا کیوانی‌نژاد امشب مهمان شده اینجا تا نظرش را درباره این فیلم بگوید. بخوانید:


برای بدست آوردن چیزی که تا به حال نداشتی ،باید چیزی بشوی که تا به حال نبودی.
امشب وقتی داشتم از اکران خصوصی فیلم کدام استقلال،کدام پیروزی،پسین ساخته مسعود دهنمکی برمی گشتم،مدام به این جمله فکر کردم(جمله ای که در ابتدای این نوشته نقل شد)که کارگردان برای به دست آوردن چه چیزی،می خواهد ثابت کند که تغییر کرده است.بر آن شدم تا در یادداشتی،تنها نظر خود را در باره این فیلم بیان کنم.بدیهی است این یادداشت تنها نظر شخصی این جانب است.
مسعود دهنمکی حداقل برای هم سن و سال های من که اندکی سرشان در کتاب و روزنامه است، فردی است شناخته شده.عقبه ای که از او سراغ داریم بر می گردد به روزهایی که شاید خود او هم نخواهد در مقطع کنونی در باره اش حرفی بزند، چه جای پرداختن به این پیشینه حداقل در این واگویه نیست.
از حاشیه ها کم کنیم و به متن بپردازیم.آقای دهنکمی ،شما در این فیلم نشان دادید که از ساخته قبلیتان به مراتب پخته تر عمل کردید.فقر و فحشا اگر در حد چند "راش" بود،این اثر توانست حداقل فضایی را ایجاد کند که به نقد جدی تر شما بپردازیم.
خوشحالم از این که فیلم ساختن برای شما حالا دیگر تفنن نیست .از دیالوگ های فیلم شروع کنیم.جایی که فیلم شما(ما فعلا این اثر را فیلم می نامیم) در ارائه آن به مخاطب ضعیف عمل می کند.در همان ابتدای فیلم است که نابازیگر شما با فریاد های پی در پی بر آن است که شور و شوقی را به فیلم بدهد.غافل از این که سوژه آنقدر شعف ذاتی دارد که به مدد تصاویر بتوان از دیالوگ های زائد پرهیز کرد.اگر تدوین نسبتا قابل قبول مهران قدکچیان نبود شاید این اثر را در ردیف فقر و فحشا قرار می دادیم.اصرار شما برای تشبیه صحنه ای که جوانها سرگرم بستن هد بند هستند به صحنه ای که رزمنده ها در جبهه برای هم پیشانی بند می بندند،به نظر خوتان قیاس درستی است؟
_مثل جبهه.مثل جبهه
این همان دوکلمه ای است که به مخاطب دیکته می شود.شما معمار ذهن مخاطب نیستید اما می توانستید با اندکی تیز هوشی به خواسته خود برسید. از دیالوگ ها گفتیم.به نظر خودتان دیالوگ های مرد دستفروش در باب دموکراسی و گفتن چند جمله ترکیبی که شاید تنها تئوری سین ها از پس آن بر بیایند،به جا و درست بود؟به نظر شما واقعا فوتبالیستها شبیه گلادیاتورها هستند؟
"ماریوس بارگاس یوسا" نویسنده شهیر پرویی رمانی دارد به نام "زندگی واقعی آلخاندرو مایتا".پیشنهاد حقیر به شما این است که رمان یاد شده را از سر تفنن هم که شده تورق کنید تا به شاهراه بزرگی برسیم.
_پوپولیسم
قصد ندارم بر سر این واژه با شما جدل کنم چه می دانم که شما معنی این کلمه را می دانید.پوپولسیم در مفهومی کلی یعنی عوام گرایی.یعنی سر دادن شعارهایی که تنها در کوتاه مدت بازتاب دارد.مثل افتتاح جاده ای از پرو به جنگل های آمازون که "بلائوندره" در پرو از آن دم می زد.
حداقل نظر این جانب است که شما با اشراف بر احساسات جامعه ای که هم به فراخور زمینه کاریتان پیش از روی آوردن به هنر هفتم با آن کاملا آشنا شدید و هم به خاطر این که یک ایرانی هستید،به نکاتی اشاره کردید که به قول قدیمی ها شتر روی نردبان است.شما اگر چه سعی کردید از احساسات مردم اثری نوستالژیک بسازید اما باید بگویم برای همچو منی که تنها یک طرفدار سینما هستم،فیلم شما فقط می تواند اثری عوام پسند باشد.راستش اما پیوند زدن این سوژه با سیاست در جایی که مشی فیلم شما چیز دیگری است،برای عده ای از حاضران در سالن سئوالی بی پاسخ بود.تصاویری که در آن تاکید شما روی نام یک کاندیدای مشخص ...
شاید هم می خواستید بگویید که هر کسی از ظن خود شد یار من که این روشش نبود.
در پاره ای از سکانس ها شجاعت شما در به تصویر کشیدن نا دیدنی ها قابل تحسین است.مثل ورود با دوربین به هر کجا که تقریبا تمایل داشتید. اما یادمان باشد به قول بالزاک،همه می توانند شجاع باشند به شرط این که فرصت و موقعیت مناسب داشته باشند.
بیش از این در باب اثر شما حرفی نمی زنم.خوشحالم از این که برای بیا ن عقاید خود راه اسلافتان را در پیش گرفته اید.آدم هایی مثل محسن مخملباف.اگر چه با نظر شما مخالفم که گفتید، این کار تنها یک سیاه مشق ست اما به قول "ولتر" جانم را می دهم تا باز هم نظرتان را بشنوم(ببینم)

TrackBack URL for this entry:
http://30morgh.org/cgi-bin/mt52/mt-tb.cgi/721
نظرات شما:
نقد جالبي بود. البته من حتي اون فيلم رو در رديف عوام پسند هم قرار نميدم. موفق باشين
راست گفت دهنمكي كه عوض شده ولي عوضي نشده؟
كي گفته دهنمكي تغيير كرده؟ اعتقادات و افكارش يك اپسيلون هم عوض نشده. فقط حالا براي ترويج افكارش به جاي چماق از دوربين استفاده ميكنه. فيلم فقر و فحشاء شايد در بدو امر از نظر بعضيها نشانه‌هايي از تحول در خودش داشت. ولي حالا راحت ميشه حدس كه اون فيلم در حقيقت پيش درآمد فيلمهاي تبليغاتي احمدي‌نژاد بوده (ببين برنامه‌ريزي اينها از كي و كجا شروع شده!).
4 # شلتا :
سکولاريسم در مقابل انديشه ولايت فقيه است. در نظريه ولايت فقيه از آن جهت که فرد فقيه است، حق حکومت دارد، ولی در انديشه سکولاريسم اين باطل است و فرد فقيه هيچ گونه امتيازی برای حکومت کردن ندارد.حاکميت قانون , حاکميتي است که قانون از روابط بين افراد يک اجتماع , گروه ها ,اقشار و طبقات اجتماعي بر گرفته ميشود و نه بر اساس خاصه گروه , حزب و دسته خاصي. ایجاد یک فضای دموکراتیک و حضور پلورالیسم اندیشه ها و جریانات سیاسی و مدنی مدافع حقوق مردم و مستقل از حکومتها ، از جمله الزامات استقرار حاکمیت قانون است.آنچه که ديدگاه ولايت فقيه بر آن تکيه دارد, قانون حاکميت است, نه حاکميت قانون. همانطور که همگان بر آن واقفا , ولايت فقيه (غير آکادميکي) با مردم سالاري سازگار نيست. و از نظر آنان مردم سالاري نه مفيد است نه مطلوب. البته رجوع محدود به راي مردم در شرايط اضطراري از باب ضرورت مجاز ميدانند. --------------------------------------------------- سروران محترم، در جمهوري ديکتاتوري ولايت فقيه (غير آکادميکي) احكام فقهى بايد رعايت شود. در اين راستا به قواعد فقهي که الهام گرفته شده از افکار واپسگرايانه اين قشر خودکامه حقيقت ستيز است ، صورتى قانونى هم بخشيده اند . افراد اجتماع حق انتقاد و اعتراض به احكام فقهى و متاخر آنان را ندارند , زيرا اين طايفه ديکتاتور سخن خود را وحي الهي ميداند. آيت الله ها با نو گرايي مخالفاند و انديشه آنان با آزادي انسان همخواني ندارد. زيرا آنها تفسير براي تقليد ميکنند و نه براي تفکر. اگر عدالت به مفهوم جامع آن گسترش يابد، آزادي را نيز در برخواهد داشت و اگر عدالت را در راستاي ايفاي حقوق مردم تعريف كنيم،‏ آزادي هم يكي از حقوق آدميان است, که در اين حکومت ولايت سلطنته فقيه جايي برايش نيست. مسلما با چنين رژيمي سازش و همکاري غير ممکن است, لذا بر همه ما آکادميکي ها و ساير جنبش ها ميباشد که استراتژي واحدي را انتخاب نموده تا بدينوسيله ساختمان بندي شده ريشه تمام اين نارسايها را بخشکانيم و آنچيزي نيست بجز هدف گرفتن رهبري اين حکو مت خودکامه. امروز ما قادر هستيم که براي تعيين سرنوشت خويش گام بلندي در کوتاه مدت برداريم . پتاسيل جنبش مردمي در شرايط کنوني توانايي تغيير سيستم را دارد. پيروزي انقلاب سال 57 در گرو پلان و استراتژي واحد بود. همه ما اين شعار معروف را هنوز کم و بيش بخاطر داريم که همه يک صدا فرياد ميزدنند. ما ميگيم شاه نميخواهيم نخست وزير عوض ميشه ما ميگيم خر نميخواهيم پالون خر عوض ميشه امروز هم بايد استراتژي نهايي ما : - استعفاي رهبر و انحلال تمام مراکز تصميم گيري فرمايشي - جدايي دين از سياست ( جامعه سکولار) - رفراندم زنده باد فرزندان ايران زمين ننورى همدانى: رنگ هاى مهيج حرام است، موسيقى هاي به واسطه آهنگ حرام است
5 # سامان :
الپر خان٬فرق اخوندها با شاه زمین تا آسمانه و یکیش هم اینه که شاه طیب وشعبان بی مخ وحسین رمضون یخی را با پول دادن سرشان را گرم میکرد که طیب در ۱۵خرداد چهل و دو از شاه برید و عوض شد!!و جان هم داد اما ان دو و دیگر لاتها و لمپن ها ماندند تا اخر که این معروفشان تاجبخش(شعبان جعفری بی مخ)در لس-انجلس با کتابی که با سوادی!؟برایش نوشت در تنهایی مرد...اما اخوندها بسیار با درایتند که غیر از حاجی بخشی بسیار پیر هم ده نمکی و هم الله کرم را بدانشگاه مجانی فرستادند تا درس بخوانند و جواب دانش را با دانش بدهند دکتر رضایی و دکتر فیروزی و ....خیلی دکتر داریم ها!!؟
سلام خسته نباشد. قبل از هر چيز مي ترسم كه مطلبم رو مثل سري قبل 1000 مرتبه بنويسم. منظورم اينه كه اگه محافظه كاريه چيزي توش ديديد به اين برمي گرده!!!!!!!!! شما اصلاح طلبا !!!! سعي دارين پوپوليست رو چماقي بكنيد براي سر اين دولت مظلوم و بيچاره ...... هرچند كه به نظر من اصلاحطلبا در زماني كه قدرت داشتند سعي كردند از پوپوليست به سمت پلوراليست گذاري داشته باشند اما خود نيز در باتلاق پوپوليست ماندند. چرا كه روشنفكر اصلاحطلب مي خواست افرادي را كه هيچ پيش زمينه اي از اصلاحات ندارند و هزاره هايي بس دراز را با توناليتاريسم سپري كرده اند به ناگاه و بدون هيچ آمادگي به عرصه پلوراليست‘ جامعه مدني و ........ سوق بدهد و اين گرفتار آمدن در باتلاق پوپوليست در اين حال هيچ عجيب نبود. پس اگر اصلاحطلبا سعي كنند اين پوپوليست رو با اندك تسامحي عليه حاكميت فعلي به كار برند بسي به خواهد بود...... هر چند اندكي!!! اختلاف نظر داريم اما اگر پيشنهاد تبادل لينكم را بپذيريد بسي خواشحال خواهم شد چه كه شما اصلاح طلبها حداقل بايد تحمل مخالف را از دوم خرداد به ميراث برده باشيد......... موفق باشيد....
هر وقت دلم بخواد نوشته های من www.packon.blogspot.com
به بازداشت شدگان کوی دانشگاه تهران کمک کنیم.
به بازداشت شدگان کوی دانشگاه تهران کمک کنیم.
به بازداشت شدگان کوی دانشگاه تهران کمک کنیم.
11 # يک نفر از نسل انقلاب :
به همين سادگي چماق رو به ديوار تکيه داده و دوربين بدست گرفته؟ مخلملباف هم که بشه اول بايد به گذشته خودش رجوع کنه ، که چقدر در ايجاد فلاکت و فحشاء نقش داشته. سه نسل، ستم امثال اورا کشيده اند. نقش او مخرب تر از نقش شعبان بي مخ ها در سرنگوني دولت ملي مصدق مي باشد. اين ها سه نسل آزادي و جمهوريت رو از ملت سلب کرده اند. اگر نسل ما که انقلاب رو ديديم گذشت کنيم ولي فراموش که نمي توانيم بکنيم.
داغ كردن دوستتان را جلوي سينما ديدم نامنصفانه اس و كمي آسمون ريسمون بافي است كمي هم بايد رحم داشت هرچند سينما بي رحم است. به هر حال منهم مطلبكي زدم با چند تا عكس. يا عليش
13 # ٍشبشقه :
سیلاب خواهد آمد بزودی زود و همه ضد ایرانیان را خواهد شست انها که دل در گرو ایران ندارند و رندانه سو استفاده میکنند این آخرین و بهترین فرصت انها بوده که از اهواز تا پیرانشهر ونقده وتبریز که اخر خط بوده و هست اینجا ست که همه چی اغاز و پایان دارد نه تهران٬ انکه تبریز را نشانه رفت قلب را نشانه کرد و جواب بزودی خواهد آمد در همین تبریز در همین زمان که باکو زمین لرزه نگارانش لحظه بلحظه با سیا و ام آی فایو در تماس مدام و مایکل لدین و دانیل روبین که صدها مقاله برای قومیتها و پاشنه آشیل ایران نوشته بودند و ذکر کرده بودند ترکها و همه تاریخ ایران....فصلش رسیده که خط پایان رقم بخورد و میخورد بزودی زود
14 # محمدي :
سلام. الپر عزيز يك هفته بود كه به وبلاگت سر نزده بودم. همين الان كه حرفهايت را راجع به ناآراميهاي اخير خواندم ، بهتر ديدم يك سري مسايل را كه احتمالا نداني بهت بگم. راستش من خودم ترك هستم. البته ترك نيستم آذري هستم! و تو تبريز زندگي مي كنم. همان اول خيالت را راحت كنم كه نه جزو پان تركيستها هستم نه به جو سازي و اغتشاش و وحشي گري اعتقاد دارم. روز اول هم كه تو تبريز تجمع به راه افتاد و آخرش مثل هميشه به اغتشاش كشيده شد من در تجمع حضور نداشتم. به هر حال اعتقادم اين بود اين ها كه اين همه سال دارند ما را مسخره مي كنند در تلوزيون و هزار جاي ديگر، حالا يك كاريكاتور مگر چقدر مهم است؟ روز دوم هم كه اعلام كردند براي فردا اعتراض رسمي دارند چون مي دانستم راهپيمايي به سناريوي تبليغاتي تبديل مي شود و همه راهها باز هم به آمريكا و انرژي هسته اي ختم مي شود براي اعتراض نرفتم. همه جا شايع كرده بودند كه كار كار انگليس است ! روز اول هم كه در تبريز اعتراض شد تلوزيون محلي اصلا پوشش خبري نداد.سهل است اعتراض مردمي را سنجاق زدند به اراذل و اوباش و اين حرفها كه آمريكا پول داده تا..... قضيه شد عين بي كفايتي دولت در نا آرامي سيستان. همه چيز را وصل كردند به آمريكا.من هم مثل تو معتقدم كار مانا فقط يك اشتباه غير عمدي بوده ، توقيف روزنامه را هم به دليل غير قانوني بودن آن نپسنديدم. اما انصاف نيست بعضي ها ديگر خيلي قضيه را ناديده بگيرند. به هر حال مانا يك كاريكاتوري كشيده كه ربطي به تركها نداشته ، فقط براي اينكه زبان سوسكها را نا مفهوم نشان بدهد از يك زبان ديگر استفاده كرده و همين مسئله آفريده. شما راست مي گوييد اصلا توهيني در كار نبود ولي خداييش مانا از هر زبان ديگري استفاده مي كرد مسئله آفرين بود. چون به طور طبيعي يك جوري تلقي مي شد كه انگار مردمي كه به آن زبان حرف مي زنند سوسك هستند. اين را هم اعتراف كنم كه ما تبريزي ها در يك كلاغ چهل كلاغ سابقه درخشاني داريم. مثلا من شنيدم كه اون سوسك آفتابه به دست در كاريكاتور را به حسين رضا زاده تشبيه كردند .به هر حال مي خوام بگم همه مسئله سوء استفاده پان تركيستها و هرج و مرج طلب ها نيست. اينها از اولين روز دولت احمدي نژاد همه جا را ديوار نويسي كرده اند براي استقلال آذربايجان. مسئله اصلا مسئله پان تركيسم نيست. واقعا احساسات مردم جريحه دار شده بود . خوشبختانه برخلاف پيش بيني من هم فرداي روز اول اعتراض سناريويي در كار نبود .مردم بيانيه دادند كه اين مجلس و دولت بي كفايت پس تا الان كجا بوده؟ چرا پس از ده روز تازه وارد ميدان شده ؟ استاندار احساس مسئوليتش كجا رفته؟ اينها را گفتم تا دوستان بدانند كه مسئله به اين سادگي ها هم نيست. اين كه عده اي از اراذل هميشگي تجمع را به اغتشاش بكشانند صورت مسئله را پاك نمي كند. ضمنا از اينكه اون شعر شهريار را در وبلاگ گذاشتي خوشم آمد اما من اعتقادي به جنگ تهراني ها با آذري ها ندارم. مملكت در آتش مي سوزد بايد به فكر مملكتمان باشيم. تهراني و آذري و رشتي و كرد و بلوچ فرقي نمي كند. ببخشيد كه هر بار مي نويسم پست طولاني مي شود. ارادتمند.
من هر چي با خودم كلنجار مي رم نمي تونم اين مسعود خان رو قبول كنم ...
16 # ٍسامان :
الپر خان٬ این سایت بازتاب چه جونوریه!؟این فواد-صادقی که برکنار شده از سر دبیریش دایم مقاله چاپ میزنه!!دو ساعت قبل تیتر زد در نقده در زد وخورد بین راه پیمایان شش نفر کشته شدند و عصر نو هم بلا فاصله از قول بازتاب نقل قول کرد اما الانه انرا کاکلا حذف کرده!!!چرا بازتاب را ازاد گذاشتن اما ایران را میبندند!؟
آقاي الپر عزيز! سايت دكتر عماد افروغ رو لينك كن! دمت گرم!... http://emadafroogh.com/
Emruz dar BBC khundam ke yek nafar dar tazahorate Meshkin-Shahr koshte shode. Ba tavajjoh be inke in tazahorat zedde-hukumati ham nist, jaye kami shegefti ast ke mamuran natunestan be khodeshun ghalabe konan wa hala ye chan ta tir khali nakonan. Fekresho bokonin, zabunam lal, aley-he reghim harakati beshe!!!??? Thus, Take care and be careful. There are many agents in this governmant who dont care about killing people without any reason
19 # ا . ب . چ :
5#آقای سامان شما گه خوردید که این حرف را میزنید آقای ده نمکی مثل عمه ی شما مفت به دانشگاه نرفت و این کاری که میکند با این کار جان خودش را به خطر می اندازد تا آرامش برای ما ایجاد شود هوش جوانان را نسبت به این بد بختی هایی که دولت برایشان ایجاد کرده آگاه سازد تا ببینند در اطرافشان چه میگذرد فکر کنم شما دارید در دنیای پول خودتان را غرق کردید و حالیتان نیست چی می گویید
20 # پويا :
21 # پويا :
22 # پويا :
آسمان نيوز به روز شده www.asemannews.com

هاست و ثبت دومین