پوشيده چه گوييم، همينيم كه هستيم ...
 پنجشنبه، ۷ تیر


یک دوست بروشوری را که در نمایشگاه پلیس گرفته بود برایم آورد. عنوانش این بود: "اینترنت و خطرات پیش رو" که تهیه کننده اصلی اش معاونت امر به معروف سپاه منطقه قم بود و مخاطب اصلی آن هم والدین کودکان و نوجوانانی که با اینترنت کار می کنند. نکته ای که برایم جالب بود این بود که نگاه بدبینانه و به طبع محدودکننده را که قبلا جسته گریخته در خبرها و گزارشها و دیدگاههای موجود دیده و شنیده بودم، در سرتاسر این بروشور می شود دید. همان نگاهی که به شیوع گسترده اخبار اینترنت در صفحه های حوادث و انتشار مداوم خبرهای جرائم اینترنتی منجر می شد و نمونه آخرش هم ساخت فیلم "قتل آنلاین" است که برای اولین بار اینترنت را به متن سینمای ایران برده است، اما به عنوان یک ابزار جرم!

چند نمونه از عبارات این بروشور را می آورم تا نهایت کار این نگاه بدبینانه به اینترنت را نشان دهم. البته منظورم اصلا نفی لزوم آگاهی پدر و مادرها از اینترنت نیست، بلکه نشان دادن غایت افراط در بدبینی نسبت به اینترنت و یکسره منفی نشان دادن آن است. ببینید و قضاوت کنید:
- بیشتر کاربران 9 تا 19 ساله بر این باورند که اگر والدین آنها در جریان مضرات اینترنت قرار بگیرند، حتما با آنها مخالفت خواهند کرد و آنها دیگر نمی توانند به طور آزادانه از اینترنت استفاده کنند.
- با فرزندانتان در مورد نحوه استفاده از کامپیوتر و خطراتی که در هنگام کار با اینترنت ممکن است آنها را تهدید کند، صحبت کنید.
- کامپیوتر را در مکانی از منزل قرار دهید که بتوانید صفحه آن را دیده و فعالیتهای فرزند خود را تحت نظر داشته باشید.
- فرزندتان را هنگام حضور در اتاق های گفتگوی اینترنتی همراهی کنید.
- ترجیحا از یک ایمیل مشترک برای تمام اعضای خانواده استفاده کنید تا بتوانید فعالیت های فرزندانتان را زیر نظر داشته باشید.
- درست مانند رفتارهای او با سایر دوستانش در زندگی عادی، از او درباره دوستان آنلاینش سوال کنید و به بحث بنشینید.

پ.ن. دو بار قطع لحظه ای برق کامپیوتر به علت صاعقه! و از دست رفتن همه نوشته ها فقط همینقدر حوصله باقی گذاشت که این چند خط را دوباره از نو بنویسم.
TrackBack URL for this entry:
http://30morgh.org/cgi-bin/mt52/mt-tb.cgi/833
نظرات شما:
1 # فروهر :
به غیر از شاید نکته اول تمامی نکات ذکر شده در بروشور مزبور را عینا در کشورهای غربی تذکر می دهند و می توانید با اندکی جستجو در یاهو و یا گوگل مشابه آنها را بیابید. اسم این بدبینی نیست بلکه استفاده درست است. متاسفانه ملت ما در مورد درکشان از آزادی از آنور بام افتاده اند. نمونه دیگر سانسورهای برنامه های تلویزیونی است. حتی در آمریکا هم بیشتر شبکه ها فیلم ها را از نظر محتوا و به کار بردن الفاظ رکیک و صحنه های بارز جنسی ویرایش می کنند. پیش از پخش هر فیلم گروه سنی مناسب آن روی صفحه نمایش داده می شود و مسوولیت کنترل تلویزیون بر عهده والدین است و این به بدبینی ربطی ندارد. ولی در ایران وقتی دستمان به یک فیلم میرسد همه را از صغیر و کبیر مینشانیم پای تلویزیون و این عین بی مسوولیتی است
2 # فروهر :
به عنوان نمونه ر.ک. http://www.fbi.gov/publications/pguide/pguidee.htm
برنامه‌‏هاي ويژه ماه مبارك رمضان جبهه مشاركت ايران اسلامي امسال نيز از شب 15 رمضان (16 مهر) به مدت نه شب در كانون توحيد برگزار مي‌‏شود. اين برنامه‌‏ها به ترتيب به شرح زير است: يك‌‏شنبه، 16 مهر با سخنراني حميدرضا جلايي‌‏پور با موضوع «دفاع از دين از منظر جامعه‌‏شناسي»، دوشنبه، 17 مهر - داود سليماني با موضوع «مردم در نگاه علي (ع)»، سه‌‏شنبه، 18 مهر - ناصر مهدوي با موضوع «بندگي، نياز زندگي امروز»، چهارشنبه، 19 مهر - مصطفي درايتي با موضوع «دين و دموكراسي»، پنج‌‏شنبه، 20 مهر (شب 19 رمضان) - محسن كديور، جمعه، 21 مهر - مسعود اديب با موضوع «حقيقت دين»، شنبه، 22 مهر (شب 21 رمضان) - علي‌‏رضا علوي‌‏تبار با موضوع «دين پشتوانه اخلاق»، يكشنبه، 23 مهر - داود فيرحي با موضوع «دولت امام علي (ع)، زمينه‌‏ها و مشكلات» (زمينه‌‏هاي سياسي، اجتماعي ترور امام علي) و دوشنبه، 24 مهر (شب 23 رمضان) - محسن آرمين با موضوع «جريان‌‏هاي تفسيري معاصر و انديشه آزادي». اين برنامه‌‏ها هر شب از ساعت 20 و 30 دقيقه شروع مي‌‏شود اما در شب‌‏هاي احيا اين مراسم از ساعت 21 و 30 دقيقه آغاز مي‌‏شود و تا ساعت 2 و 30 دقيقه بامداد در شب‌‏هاي احيا ادامه پيدا مي‌‏كند. حجت الاسلام و المسلمين مصطفي درايتي مراسم ويژه شب‌‏هاي احيا را برگزار مي‌‏كند. همچنين هر شب يكي از شاعران كشور به شعرخواني در اين مراسم مي‌‏پردازد.
4 # مسيح علي نژاد :
ايميل شما رو می خوام برادر ممکنه مکاتبه کنید. متشکرم
بد هم نگفته !
بد هم نگفته !
7 # مهدي :
حسین درخشان و عذر خواهي از شکرخواه تلاش درخشان براي پنهان کردن شباهت مقالات اخير او به نوشته هاي بعد از زندان جهانبگلو و ...... http://blogcritics.weblogs.us/farsi/?p=10
اوه اوه ! چه عذابیه اینطوری. حالم از هرچی پیامه به هم می خوره !
1 ماه پیش که در نیروی هوایی خدمت میکردم مشابه این عقاید زیاد دیدم؛ حفاظت اطلاعات بارها جلساتی تشکیل داد تا در مورد خطرات اینترنت به نظامیها نکاتی مشابه آنچه شما گفتید گوشزد کند. یک پوستر بزرگ رنگی هم در حفاظت نصب کرده بودند که مردی را نشان میدهد که با وصل شدن به اینترنت در حال خودکشی است! متخصص آی تی حفاظت چقدر از گوگول شاکی بود بخصوص از گوگل مپ و ارکات! ایشان از وجود نرم‌افزاری در تمام نسخه‌های ویندوز خبر میداد که اطلاعات شخصی کاربرها از طریق اینترنت را برای سازمان سیا میفرستد! چندین بار از دهان فرماندهان ارشد (که متاسفانه خلبان هم بودند) شنیدم که با افتخار میگفتند بچه‌هایشان اجازه اتصال به اینترنت را ندارند!

هاست و ثبت دومین