پوشيده چه گوييم، همينيم كه هستيم ...
 پنجشنبه، ۷ تیر


این روزها بیشتر از آنکه مثل انتخابات گذشته و قبل و بعد از آن در اینترنت فعال باشم، ترجیح می دهم بیشتر وقتم را در روزنامه و در ستاد بگذارم؛ فکر می کنم مفیدتر هم بوده است. حضور و فعالیت در این دو جا، باعث شده که بیشتر با کاندیداها و فضاهای کانونی این انتخابات در بخش اصلاح طلبان نزدیک باشم. برای همین فکر می کنم معرفی چند نفر و بیان چند نکته در این باره بد نباشد.

اول درباره سوالی که این روزها بر زبان همه هست صحبت کنم: اوضاع چطور است؟ به نظر من اوضاع خوب است. انشقاق درونی جناح اصولگرا زیاد شده و امروز با آمدن لیست جبهه پیروان خط امام و رهبری بیشتر هم شد؛ اصولگرایان شدند حداقل سه لیست اصلی در مقابل یک لیست متحد اصلاح طلب. با اوضاع و احوالی که می بینیم و نظرسنجی هایی که شنیده ام، پیش بینی خودم این است که چهار نفر اول لیست ما (ابتکار، مسجد و نجفی) به احتمال زیاد می آورند و تا سه نفر دیگر (نوری، حناچی، خامسی) هم احتمالش کم نیست. اما بقیه با خداست! از لیست اصولگرایان هم چمران و طلایی و خادم و شاید شیبانی وضع خوبی دارند. حمزه شکیب هم چون مشترک است در سه طرف اصولگرا، ممکن است بیاید بالا. در مورد لیست رایحه خوش خدمت هم من با خیلی از دوستانم اختلاف نظر دارم؛ چون معتقدم آنها نتوانسته اند خود را به احمدی نژاد منتسب کنند و لذا احتمالش کم نیست که با سر بخورند زمین. البته این تیپ پیش بینی ها را یک ماه پیش اصلا قبول نداشتم، در تحلیل مفصلی هم که در روزنامه نوشتم این را گفتم که یک لیست رأی می آورد. اما شرایط یک طور خاصی شده و آن حالت دو دوره قبلی بعید است اتفاق بیفتد. در نهایت احتمالا یک وضعیت ترکیبی و غیر یکدست بر شورای شهر بعدی تهران حکمفرماست.

اما برسیم به توصیه ها. من برخلاف آرش نمی گویم به کل لیست رأی ندهید. بی شک تعدادی از افراد لیست اصلاح طلبان نقاط ضعفی دارند، اما ائتلاف همین است. به قول یکی بالاخره هرچه باشند از رایحه خوش نفتی ها بهترند! ولی از شوخی گذشته، اصلا کار جمعی و حزبی و سیاسی چیزی جز تفاهم بر سر حداقل اشتراک ها نیست. برای همین توصیه اولم این است که به 15 نفر اصلاح طلبان رأی بدهید، لااقل به خاطر گل روی اینهایی که به نفع ائتلاف کنار رفته اند. اما باز اگر دلتان نمی آید یا به فامیلی دوستی کسی هم وعده رأی داده اید، این ترتیب را برای اولویت رأی دادن پیشنهاد می کنم: نجفی، مسجدجامعی، ابتکار، نوری، حناچی، شهاب طباطبایی، ساعی، تقی زاده خامسی. اینها را حتما بدهید. بقیه را هم با این اولویت ها: تقوی نژاد، حبیب زاده، دوستی، نوذرپور، میرزا ابوطالبی، کریمی و الهه راستگو.

برای همه بخشهای این اولویت بندی نمی رسم استدلال کنم. اما خداوکیلی بی حساب ننوشته ام. به اطلاعات و شناختم اعتماد کنید! اما برای چند مورد خاص از هشت تای اول، چند نکته خاص را می گویم که ترغیب شوید به رأی دادن با خیال راحت. سه تای اول که بحث ندارد؛ رأی به آنها رأی به خاتمی و اصلاحات است و هرکدام هم به قدر کافی معروفیت و سابقه مثبت و تجربه دارند. خانم نوری را جز به اسم نمی شناختم، اما واقعا در همین برخوردها شیفته شخصیت اش شدم. بین زن بودن و مدیر بودن و خوش اخلاق بودن جمع کرده است؛ که من هر سه تای اینها را با هم یکجا در کسی جمع ندیده بودم. پیروز حناچی شاید تو دل برو نباشد، اما واقعا آدم کارشناس و متخصصی است. از آنهایی است که حضورش در شورا برای جلو بردن مسائل بخشهای مسکن و عمرانی و معماری شهر خیلی مفید است. شهاب را یک قدری بچه هایی که برایش کار کردند، به نظرم خوب معرفی نکردند. شهاب الان دیگر خودش نیست؛ نماد جوان گرایی در اصلاح طلبان است، نماد توجه و سهم و نقش دادن به NGO هاست و از این لحاظ رأی آوردن بیشتر او معناهای اجتماعی و سیاسی مهمی می تواند داشته باشد. در مورد هادی ساعی هم گاهی یک سوء تفاهمی می شود که ورزشکار به چه درد شورا می خورد و این استفاده ابزاری است؛ اتفاقا به نظر من از این باید استقبال کرد که اصلاح طلب ها هم پذیرفته اند که باید از گروههای مختلف اجتماعی به خودشان راه بدهند و حلقه بسته شان را باز کنند. کاش اگر دو نفر از این لیست بیاورند، شهاب و ساعی باشند تا بعضی پیر و پاتال های اصلاح طلب بفهمند که دوره شان دیگر تمام شده. و اما تقی زاده خامسی را هم توصیه می کنم، به خاطر تجارب زیادی که در کارهای شهری و شهرداری دارد، به خاطر اینکه معاون کرباسچی بوده و به خاطر قدرت اجرایی بالایی که با چشم خودم دیدم دارد. لامصب اینقدر دقیق و برنامه ریزی شده کار می کند که وقتی پوسترهای ائتلاف تازه داشت طراحی می شد، پوسترهای او از زیر چاپ درآمده بود!! موسس فروشگاه شهروند بودن و N تا پروژه شهری دیگر یک شخصیت بلدوزری اجرایی از او ساخته است با کلی تجربه در شهرداری. این بود افاضات بنده درباره انتخابات شورای تهران.

درباره انتخابات میان دوره ای مجلس در تهران هم تا امروز خبر از هیچ اصلاح طلبی غیر از سهیلا جلودارزاده ندارم که به او حتما رأی می دهم. اما تهران دو تا نماینده می خواهد؛ ببینیم نام اصلاح طلب دیگری مطرح می شود تا جمعه یا نه. اگر چیزی شنیدم می نویسم.

و اما خبرگان. حرف آقای اسلامی کاملا صحیح است. هیچ وجه موجهی برای شرکت در انتخابات خبرگان وجود ندارد. همانطور که دکتر معین گفته بود خبرگان مربوط به صنف روحانیت است و ربطی به مردم ندارد. جرأتی هم برای نظارت واقعی بر رهبر ندارند. حتی چندان بد و بدتر را هم در آن نمی توان از هم جدا کرد. من هم قصد شرکت نداشتم و ندارم، شخصا دوست هم داشتم که اصلاح طلبان خبرگان را تحریم کنند تا هم یک وزن کشی واقعی  انجام دهند و هم حال طرف مقابل را بگیرند. اما آنها که نکردند، و من هم با آنکه هنوز نمی خواهم در خبرگان رأی بدهم اما بعید نیست روز جمعه تصمیم بگیرم رأی بدهم؛ فقط و فقط از ترس اینکه رأی رفسنجانی خیلی کم شود یا مصباح رتبه بالایی بیاورد و بدبخت تر شویم! اما اگر هم رأی دادم، نه به 16 تای اعتماد ملی در تهران می دهم و نه به 12 تای کارگزاران. فقط به همان پنج تای اصلاح طلبان رأی می دهم که لااقل بعد از رأی دادن به خودم فحش ندهم: توسلی، هاشمی رفسنجانی، روحانی، هاشم زاده هریسی و موسوی تبریزی. و تا صبح هم دعا می کنم که مصباح رأی نیاورد!

دو تا خبر هم بدهم، برای رسیدن به یک توصیه. شش نفر با نام فامیل نجفی ثبت نام کرده اند که رأی دکتر نجفی را بشکنند. یک نفر هم به نام احمد جامعی ثبت نام کرده و نامرد برداشته شهرتش را هم نوشته: مسجد جامعی! با توجه به این نامردی ها و تعداد بالای نامزدهای شوراها، حتما به همه توصیه کنید اسمها را کامل بنویسند و کد چهار رقمی انتخاباتی را هم بنویسند که رأیشان دزدیده نشود.
TrackBack URL for this entry:
http://30morgh.org/cgi-bin/mt52/mt-tb.cgi/859
نظرات شما:
به نظر من از همين امروز تصميمت رو بگير درسته كه در فايده‌ي شركت در انتخابات خبرگان شك هست ولي اين مسئله هم مهمه كه خبرگان خودش روي آيين‌نامه‌ي انتخاباتي خودش نظارت داره و ممكنه انتخابات امروز به آزادي انتخابات هشت سال ديگه كمك بكنه! ممكنه! ولي شركت كردن معني‌اش بيشتر اينه كه هشت شال ديگه هم باز در همين موقعيت الآن باشيم. بدون اينكه حتي براي تغييرش تلاشي كرده باشيم.
سلام. راستش من اصلا توصيه نمي كنم از ليست پانزده نفره كسي كم شود. با اين كار شانس ورود انحصار طلبان و دودستگي را زياد مي كند. و خوب قبلا هم اين تجربه را داشتيم كه آنها مي توانند چه بلائي بر سر تصميمات بياورند. بهتر است به همت را روي تمام ليست بگذاريم تا شايد بد بيني ايجاد شده در بين مردم را كمي كمتر كنيم.
خبرگان هم واقعا ارزش شركت ندارد و شرايط براي شركت مهيا نيست. اين را در وبلاگم توضيح داده ام.
4 # فرشته :
سلام الپر جون. جواد چشه به قول معروف تخته گاز رفت. اگر مي خوهيد بعضي از احمق ها راي بدهند بگو بيشتر آب سرد بخوره.
5 # آرش :
آقاي جواد روح بابا ايوالله! اين همه در اين كشور به اسم خدا و پيامبر انديشه كشي كردند و مي كنند... و اين همه بلا سر دانشجو و دانشگاه در آورده و مي آورند... حالا اگه كسي فرآن را گذاشت وسط و گفت آقايان اين چرت و چرت هاي ولي فقيه و آخوند مصباح و جنتي از كجا آمده است، تضعيف پيامبر است؟؟ دوستانه به شما عرض كنم نياز به مشاوره داري. تا دچار افسردگي نشدي با يك متخصص مشورت كن. نكته ديگر اين كه الان مستعد شكار شدن توسط وزارت اطلاعات براي بازجويي از دانشجويان و جوانان هستي. تا كارت مثل آفا محمود به تير خلاص زدن به سر اعدامي ها نكشيده براي خودت كاري بكن. خود داني!!!
نظر عده اي بر اين است كه :"شركت در خبرگان هم لازم است زيرا اگر دارو دسته جنتي راي بياورند جمهوري به حكومت تبديل ميشه ولي اگه رفسنجاني و روحاني راي بياورند رهبري را به شورا تبديل ميكنند " من هم با اين نظر موافقم و عقيده دارم شركت در خبرگان هم لازم است .
عده اي عقيده دارند كه شركت در انتخابات خبرگان هم لازم است : " شركت در انتخابات خبرگان لازم است زيرا با راي آوردن گروه جنتي جمهوري به حكومت تبديل ميشه در صورتيكه با انتخاب رفسنجاني - روحاني در آينده رهبري به شوراي رهبري تبديل ميشود " من هم با اين نظر موافقم .
عقيده دارند كه شركت در انتخابات خبرگان هم لازم است : " شركت در انتخابات خبرگان لازم است زيرا با راي آوردن گروه جنتي جمهوري به حكومت تبديل ميشه در صورتيكه با انتخاب رفسنجاني - روحاني در آينده رهبري به شوراي رهبري تبديل ميشود " من هم با اين نظر موافقم .
حالت و وضعیتی مانند تردید و شک در میان همه وجود دارد در خصوص لزوم شرکت یا نهی از شرکت و همچنین در خصوص نحوه شرکت و نامزدها که ظاهرا اتفاق نظر موثری وجود ندارد آنهم در میان فعالین سیاسی، چه برسد به عامه مردم . تا زمانی که چنین وضعیتی حکمفرماست موفقیتی حاصل نخواهد شد در این گونه شرایط تنها باید بدنبال وزن سنجی جریان ها بود.نه چیز دیگر.
حالت و وضعیت تردید و شک در میان همه وجود دارد در خصوص لزوم شرکت یا نهی از شرکت و همچنین در خصوص نحوه شرکت و اسامی نامزدها ظاهرا در هیچیک از موارد اتفاق نظر موثری وجود ندارد آنهم در میان فعالین سیاسی، چه برسد به عامه مردم . تا زمانی که چنین وضعیتی حکمفرماست موفقیتی حاصل نخواهد شد در این گونه شرایط تنها باید بدنبال وزن سنجی جریان ها بود.نه چیز دیگر.
از آنجا که اینجا بهترین جا برای پیدا کردن هم پالکی ها بود . این لینک را اینجا میگذارم- مطلبی درباره خبرگان در تهران: (شرمنده وقت تنگ بود ومن هول و وبلاگ الپرم اینجا) http://sadehgi.blogfa.com/post-69.aspx
از آنجا که اینجا بهترین جا برای پیدا کردن هم پالکی ها بود . این لینک را اینجا میگذارم- مطلبی درباره خبرگان در تهران: (شرمنده وقت تنگ بود ومن هول و وبلاگ الپرم اینجا) http://sadehgi.blogfa.com/post-69.aspx
الپر عزيز! در خبرگان فقط به 5 نفر راي مي دهي و دعا مي كني مصباح راي نياورد؟!! اين نوع نظر از شما بعيد است. 5 نفر دلخواهت را بنويس 10 نفر هم از كساني كه در ليست مصباح نيستند بنويس كه راي آنها شكسته شود
لطفا اين نظرخواهيت را درست كن ... ما بيگناه بيگناه چندين بار يه نظر را ميفرستيم ...حداقل تكراري ها را پاك كن .
به نظرم علي جان براي خبرگان هم بايد به لستي مثل كارگزاران يا حداقل ليست اصلاح طلبان راي داد.
به نظرم علي جان براي خبرگان هم بايد به لستي مثل كارگزاران يا حداقل ليست اصلاح طلبان راي داد.
چرا راي بديم اصلا؟
18 # abbas :
اين را فراموش نكنيد كه راي آوردن به تنهائي كافي نيست. تعداد آرا بايد آنقدر زياد باشد كه بداخلاقيهاي! برادران بسيج و سپاه را نيز بي اثر كند
رییس جمهوری بسیار مردمی امروز در نقش جدیدی از مردمی بودن ظاهر شدن . دانشجوی انقلابی و آرمانخواه پیرو خط امامی . احمدی نژاد پس از گذشت یکسال و اندی هنوز مانع به اسارت کشیدن شدن شخصیت حقیقی و حقوقیش در قاب شخصیت تشریفاتی و رسمی خاص شده است . او تنها رییس جمهور خیابان پاستور نیست . او یک فرد است از میان ۷۰ میلیون جمعیت ایران اسلامی . که هر روز به نمایندگی از ۷۰ میلیون ملت ایران نقشی از شخصیتهای حقوقی ملت ایران را ایفا میکند . او امروز دانشجوی شش دانگ آرمانگرا و مدافع و مبارزه در راه عدالت خواهی بود . نه رییس جمهور .
رییس جمهوری بسیار مردمی امروز در نقش جدیدی از مردمی بودن ظاهر شدن . دانشجوی انقلابی و آرمانخواه پیرو خط امامی . احمدی نژاد پس از گذشت یکسال و اندی هنوز مانع به اسارت کشیدن شدن شخصیت حقیقی و حقوقیش در قاب شخصیت تشریفاتی و رسمی خاص شده است .
رییس جمهوری بسیار مردمی امروز در نقش جدیدی از مردمی بودن ظاهر شدن . دانشجوی انقلابی و آرمانخواه پیرو خط امامی .
رییس جمهوری بسیار مردمی امروز در نقش جدیدی از مردمی بودن ظاهر شدن . دانشجوی انقلابی و آرمانخواه پیرو خط امامی .
سلام. كي گفته اصلاح طلبها يه ليست واحد ارائه كردن... بقيه ليست ارائه نكردن. كانديدا دارند ولي ليست ندارند ... يه جوري بيان كرديد انگار اصلاح طلبها روي اين ليست اتفاق نظر دارند و ديگر هيچ مشكلي نيست .. مي بينيد كه شيخ فرموده اند. ليست مورد توافق همه نيست و نمي خواهند باشد ... يعني شيخ نمي خواهند با بعضي از گروه هاي اصلاح طلب كه كم هم نيستند ليست بدهد ... بابا شما هم خوب واقعيت جور ديگر بيان مي كنيد ... دروغ گو نوشم. ان شا الله.
استراتژي براي جلوگيري از ورود حاميان احمدي نژاد به خبرگان: http://www.dopa.blogfa.com/post-78.aspx
25 # يزدان :
در هر انتخاباتی که کاندیدای اطلاح طلب وجود دارد بايد شرکت کرد. رفسنجانی مثل خاتمی نيستُ اما مثل مصباح هم نيست. اما اصلاح طلبان در معرفی کانديدا بسيار ضعيف هستند و بيچاره ما که مجبوريم به این کاندیداها رای بدهيم. در اطلاح طلبان از بعد از ترور حجاريان هيچ کس شجاع نيست. جبهه اصلاحات با ترور حجاريان خاتمه يافت و چه خوب به هدف زدند.
26 # نيما :
سلام آقاي الپر جان قبلا هم براي شما پيام گذاشتم كه در مطالبتون پاسخش رو گرفتم اينكه در انتخابات شركت كنيم يا نه بحث هاي خوبي توسط اصلاح طلب ها و ساير گروهها صورت ميگيره ولي چيزي كه خوب توضيح داده نمي شود اينه كه حالا كه راي ميديم چرا به اصلاح طلب ها راي بديم تمام حرف هاي اصلاح طلب ها اينه كه ما رو ازز لولوي اصولگرايان بترسونن اگه راي ندين اصولگرايان اين كارو ميكنند اينطور ميشه و غيره اينطور ترسوندن به نظر من نه تحليل نه استراتژي نه منطقي
27 # نيما :
سلام آقاي الپر جان قبلا هم براي شما پيام گذاشتم كه در مطالبتون پاسخش رو گرفتم اينكه در انتخابات شركت كنيم يا نه بحث هاي خوبي توسط اصلاح طلب ها و ساير گروهها صورت ميگيره ولي چيزي كه خوب توضيح داده نمي شود اينه كه حالا كه راي ميديم چرا به اصلاح طلب ها راي بديم تمام حرف هاي اصلاح طلب ها اينه كه ما رو ازز لولوي اصولگرايان بترسونن اگه راي ندين اصولگرايان اين كارو ميكنند اينطور ميشه و غيره اينطور ترسوندن به نظر من نه تحليل نه استراتژي نه منطقي
28 # نيما :
سلام آقاي الپر جان قبلا هم براي شما پيام گذاشتم كه در مطالبتون پاسخش رو گرفتم اينكه در انتخابات شركت كنيم يا نه بحث هاي خوبي توسط اصلاح طلب ها و ساير گروهها صورت ميگيره ولي چيزي كه خوب توضيح داده نمي شود اينه كه حالا كه راي ميديم چرا به اصلاح طلب ها راي بديم تمام حرف هاي اصلاح طلب ها اينه كه ما رو ازز لولوي اصولگرايان بترسونن اگه راي ندين اصولگرايان اين كارو ميكنند اينطور ميشه و غيره اينطور ترسوندن به نظر من نه تحليل نه استراتژي نه منطقي
29 # نيما :
سلام آقاي الپر جان قبلا هم براي شما پيام گذاشتم كه در مطالبتون پاسخش رو گرفتم اينكه در انتخابات شركت كنيم يا نه بحث هاي خوبي توسط اصلاح طلب ها و ساير گروهها صورت ميگيره ولي چيزي كه خوب توضيح داده نمي شود اينه كه حالا كه راي ميديم چرا به اصلاح طلب ها راي بديم تمام حرف هاي اصلاح طلب ها اينه كه ما رو ازز لولوي اصولگرايان بترسونن اگه راي ندين اصولگرايان اين كارو ميكنند اينطور ميشه و غيره اينطور ترسوندن به نظر من نه تحليل نه استراتژي نه منطقي
سلام آقاي الپر جان قبلا هم براي شما پيام گذاشتم كه در مطالبتون پاسخش رو گرفتم اينكه در انتخابات شركت كنيم يا نه بحث هاي خوبي توسط اصلاح طلب ها و ساير گروهها صورت ميگيره ولي چيزي كه خوب توضيح داده نمي شود اينه كه حالا كه راي ميديم چرا به اصلاح طلب ها راي بديم تمام حرف هاي اصلاح طلب ها اينه كه ما رو ازز لولوي اصولگرايان بترسونن اگه راي ندين اصولگرايان اين كارو ميكنند اينطور ميشه و غيره اينطور ترسوندن به نظر من نه تحليل نه استراتژي نه منطقي
31 # kdlh :
سلام آقاي الپر جان قبلا هم براي شما پيام گذاشتم كه در مطالبتون پاسخش رو گرفتم اينكه در انتخابات شركت كنيم يا نه بحث هاي خوبي توسط اصلاح طلب ها و ساير گروهها صورت ميگيره ولي چيزي كه خوب توضيح داده نمي شود اينه كه حالا كه راي ميديم چرا به اصلاح طلب ها راي بديم تمام حرف هاي اصلاح طلب ها اينه كه ما رو ازز لولوي اصولگرايان بترسونن اگه راي ندين اصولگرايان اين كارو ميكنند اينطور ميشه و غيره اينطور ترسوندن به نظر من نه تحليل نه استراتژي نه منطقي
اگر از بوي جوراب شش ماه نشسته بدتان مي آيد ، اگر از رنگ خردلي عق تان ميگيرد ، اگر قيمت كاپشنتان بالاي ده هزارتومان است ، اگر با سه ستاره به جاي دكتر شدن قرار است ستوان شويد ، اگر پاي شما از سر كساني كه هم اكنون عضو شورا هستند بهتر فكر ميكند ، اگر به كروي بودن كره زمين كماكان اعتقاد داريد اگر معتقديد كه هفتاد و پنج بزرگتر از بيست و پنج نباشد حداقل مساوي بيست و پنج كه هست ، اگر نعوذ بالله مديريت علمي را بيش از مديريت هيئتي قبول داريد ، حتما در انتخابات شركت كنيد و به ليست اصلاح طلبان راي دهيد . باشد كه ديگر سيصد ميليارد سيصدميليارد پولتان گم نشود
من راي خواهم داد. از لينكي كه دادي ممنونم.
گویا ائتلاف مردان آهنین را جدی نگرفته‌ای عزیز! http://www.zabghar.com/2006/12/12/23,42,15.php می‌ترکانیمتان
گویا ائتلاف مردان آهنین را جدی نگرفته‌ای عزیز! http://www.zabghar.com/2006/12/12/23,42,15.php می‌ترکانیمتان
گویا ائتلاف مردان آهنین را جدی نگرفته‌ای عزیز! http://www.zabghar.com/2006/12/12/23,42,15.php می‌ترکانیمتان
بابا این سیستم نظراتت منو کشت سه بار با حضرت میخ نظر دادم یه جور!
نمي دانم چرا يكباره به كله ام زد اينجا چيزكي بنويسم اما علي جان حاضرم بر روي شركت نكردن مردم در انتخابات در تهران با تو شرط ببندم حاضرم شرط ببندم ميزان واقعي ريخته شده در صندوق در شهر تهران كمتر از 48 درصد ميزان راي دهندگان باشد. در ضمن باز هم تبريك مي گويم رفقاي لمپن جالبي داري هر جايي كه منافعشان در خطر مي افتد همه چيز و همكس را فدا مي كنند حتي دانشجوياني را كه به واسطه آنها شناخته شدند و بر منصب رسيدند
سلام تا ببينيم مثل انتخابات ريا ست جمهوري كاسه ايي زير نيم كاسه هست يا نه! به اميد پيروزي
40 # مهران :
این خانم گل و سنبل شما یعنی نوری چه کاری در 7 سال مدیریت شهرداری منطقه 7 تهران کرد که به او رای بدهیم؟ از همین جا اعلام می کنم یکی از مناطق عجیب غریب تهران که تا ندانی نظام آباد کجاست متوجه نیستی در زمان همین خانم طرح هایش همچنان خاک می خورد و هیچ کاری انجام نشد که نشد. مدیر نیست برادر جان. بقیه هم روی چشم. رای می دهیم خوبش را هم می دهیم.
سلام. من هم نظراتم مثل شماست. اميدوارم ليست اصلاح طلبان راي بياره. چون از اين وضعيت فعلي حسابي خسته شدم .....
سلام. من هم نظراتم مثل شماست. اميدوارم ليست اصلاح طلبان راي بياره. چون از اين وضعيت فعلي حسابي خسته شدم .....

هاست و ثبت دومین