پوشيده چه گوييم، همينيم كه هستيم ...
 پنجشنبه، ۷ تیرآقاي صانعي از معدود آدمهاي دوست داشتني حوزه علميه و بلكه از معدود آدمهاي دوست داشتني اين روزگار است. هر بار كه سخنراني يا مصاحبه اي از او مي خوانم، افسوس مي‌خورم كه چرا او بيشتر از اين فعال نيست، چرا بيشتر از ديدگاه‌هاي نو و راهگشايش نمي‌گويد و نمي‌نويسد و چرا نوانديشان مذهبي قدر او را نمي‌دانند. الان كه در سايت اينترنتي‌اش خواندم كه در آخرين جلسه درس خارج فقه اش برافروخته شده و حرفهايي زده، حس كردم ديگر چقدر بايد عرصه تنگ و شرايط سخت و دشوار شده باشد كه آيت الله صانعي هم به فرياد بيايد و به اعتراض برخيزد كه: «سکوت فرزندان امام و انقلاب هم حدّ و مرزي دارد.»

شايد او و دوستانش نتوانند و حتي نخواهند بگويند اين متحجراني كه امثال صانعي از دست آنها به تنگ آمده‌اند چه كساني هستند. اما فكر مي‌كنم مي‌دانم يا مي‌توانم حدس بزنم كه آنها كيستند. ماجراي مجله مكتب اسلام و داستان‌هاي ديگر قبل از انقلاب را يادم هست، اما صحبت اخير يكي از آقايان را هر كسي بخواند مي‌فهمد كه منظورشان از اين چيست كه مي‌گويند: «ما بايد با استفاده از فلسفه احكام، بسياري از مشكلات را برطرف كنيم ولي برخي در اين مسايل افراط مي‌كنند. برخي افراد براي اين‌كه خواسته‌هاي محيط پيرامون را براي خود هموار كنند با فتاواي خود احكام اسلام را رها مي‌كنند.»

و حالا رنج‌گفته‌هاي آقاي صانعي بامعنا مي‌شود كه مي‌گويد: «اين که کسي مي آيد به ياران امام و انقلاب توهين مي کند، به مطلب ديني انگ سياسي مي زند، بحث حوزوي را انگ سياسي مي زند، اينها مخشان کوچک است. انسان عاقل که به کسي بد نمي گويد، بلکه همانند شهيد مطهري قلم به دست مي گيرد ...» اصلا چرا من بنويسم. خودتان حرفهايش را بخوانيد تا ببينيد حتي تفاوت نگاه در ميان دو مرجع تقليد از يك شهر و يك دين و يك مذهب چقدر زياد است:

«کساني که فکر مي کنند با بدگفتن به ياران امام و انقلاب راه به جايي مي برند، سخت در اشتباهند ... ناروا حرف زدن و بد گفتن نسبت به همه انسانها چه برسد به فرزندان امام و انقلاب و دانشمنداني که يک عمر در خدمت امام و انقلاب بوده اند و امروز هم در خدمت اسلام هستند و بالاترين خدمات را در حق انقلاب انجام مي دهند مطلقا حرام است ... توصيه مي کنم به اين افراد که به درون خودشان برگردند و در احوالات دروني خود تأمل کنند و به فکر اصلاح خود باشند که از کوزه همان برون تراود که در اوست ... چرا انسان کاري کند که براي ديگران و رياست ديگران، خودش را در پرتگاه جهنم قرار دهد. آدم براي ديگران به جهنم برود، اين ديوانگي و بي فکري است و جهنم مجاني است. واي بر من، واي بر من، واي بر من که بخواهم براي اين که رياست ديگري محکم بشود به ديگران بد بگويم ... اينها که بد مي گويند، مغزشان کوچک است و دستشان به جايي نمي رسد و آدم وقتي که دستش به جايي نمي رسد مي خواهد با توهين به ديگران خود را معروف کند. اين که کسي مي آيد به ياران امام و انقلاب توهين مي کند، به مطلب ديني انگ سياسي مي زند، بحث حوزوي را انگ سياسي مي زند، اينها مخشان کوچک است. انسان عاقل که به کسي بد نمي گويد، بلکه همانند شهيد مطهري قلم به دست مي گيرد و براي ترويج معارف عاليه اسلامي همت مي کند نه اين که آدم بيايد قلم به دست بگيرد و نسبت به کساني که حسب مصالح اسلام و انقلاب نمي خواهند از خود دفاع کنند مطلب بنويسد ... منطق ياران امام و انقلاب براي حفظ مصالح اسلام و انقلاب در مقابل افراد سبک مغز و کوتاه فکر که براي معروفيت خود دست به چنين اقداماتي مي زنند همان منطق قرآن است که مي فرمايد:«وإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلاَماً»... اين افراد بدانند فرزندان امام و انقلاب هم تا يک جايي ساکت مي مانند و سکوت آنها حدّ و مرز دارد و لذا توصيه مي کنم که بياييد از مهاجرين و انصار درس بگيريم، بياييد از امام درس بگيريم و مثل آن بزرگوار حرکت کنيم. امام همه انقلابيون همه کساني که در نهضت و حتي کساني که در جريان مشروطه و مبارزه با استبداد رضاخاني نقش داشتند را دوست مي داشت و از آنها حمايت مي کرد، حتي کساني که در جريان مشروطه در مقابل علامه نائيني آن عالم بزرگوار مي ايستادند، امام به آنها هم توجه داشت. حالا ما بياييم و به کساني که در نهضت و انقلاب بوده اند بد بگوييم و توهين کنيم. اين از رحمت خدا به دور است ... اين حرکات خلاف مشي قرآن است. قرآني که تمام راههاي سعادت بشر و همه حقوق اساسي بشر در آن است، حقوق بشري که اسلام و نبي مکرم اسلام آورده است عالي ترين حقوق بشري است كه تا به امروز انسان ها ديده اند حقوق بشري که اسلام به آن معتقد است مي گويد مسافر که از مرکب پياده شد اول بايد به مرکب خويش آب و غذا بدهد و بعد به امور خودش برسد. فردي را به جهنم مي برد به خاطر اين که گربه اي را حبس کرده، و به او آب و غذا نداده تا بميرد، زنداني که قرار است کشته شود اسلام مي گويد تا قبل از اعدام بايد با کمال ادب و احترام با او برخورد شود و به او آب و غذا داده شود. چرا که اسلام معتقد است آن کسي که زنداني است فقط زنداني است و تمام جهات ديگر او اعم از بهداشتي، فرهنگي و اخلاقي بايد حفظ شود نه اين که زنداني است به اين معنا که ديگر انسان نيست و ما هرگونه که بخواهيم مي توانيم با او رفتار کنيم بلکه فقه ما مي گويد زيادي درعذاب و شکنجه خودش مجازات دارد.»
TrackBack URL for this entry:
http://30morgh.org/cgi-bin/mt52/mt-tb.cgi/1006
نظرات شما:
1 # آرش :
الپر من به علت موضوع پژوهشم، حرف های تمام آیت الله ها را تقریبا می خوانم . خب ایشان آدم بسیار خوبی است. اما تا این آقایان قرآن را به طور ساختاری نفهمند، همین وضعیت فکریشان ادامه پیدا خواهد (به اضافه و منهای یک اپسیلن). البته نشانه های امیدوار کننده ای هم هست! در مورد زنان مثلا گیریم در اثر فشارهای وارده از طرف جامعه و زنان حالا هنر کنند بیایند دیه مرد و زن را یکی کنند. خب که چی؟ این کنه فکرشان که به زن جور دیگری می نگرد که عوض نشده است؟ در مورد آیت الله خمینی و میراث شومش هم که تا دسته در ملت فرو کرد، که بسیار گفته ایم. همین جفاهایی که به قول ایشان به فرزندان و یاران امام می شود، مگر ثمره ی نکبت بار نکبت ولایت فقیه نیست؟؟؟ علیرغم این همه جنایت، به عمر جناب ایشان هنوز شاید زود باشد که عمق فاجعه را درک کنند. عواقب نحس آن تا "چند نسل" رنج و حرمان برای فرزندان ایران در پی خواهد داشت!!!
2 # رهگذر بي نشان :
ضمن عرض تبريك خواستم ياداوري كنم كه زن دوم حق مسلم ماست!
سلام مراجعه به متن گفتار آيت الله مكارم نشان مي دهد كه ايشان از افراط در برخي شيوه هاي استنباط احكام گله كرده اند كه يك بحث حوزوي است و بيش و پيش از ايشان هم برخي ديگر از فقها آن را تذكر داده بوده اند. من نه مقلد ايشان هستم و نه مدافع ايشان اما شما نشاني از توهين به ياران امام و انقلاب در آن سخن ديديد؟ گويا سخن آيت الله صانعي ناظر به برخي جرايد است.
خيلي خوبه ولي به هر حال آقاي صانعي بايد جوابگوي بعضي از صحبتها و مواضع و قاضاوتهاي اوايل انقلابشون هم باشند . هر چند كه ملاك حال افراده. با وصف اين كاشكي همه علماي سطح اول ما مثل آقاي صانعي باشند وبه غير از دغدغه خمس و زكات و سهم امام يك كم هم دغدغه آزادي هم داشته باشند
سلام یه سر به من بزن آقا داماد
6 # nashenas :
درسته كه ملاك حال افراده. اما همين آقايان اول انقلاب ملاك رو گذشته انسانها قرار دادند. ايشان آيا اول انقلاب كه انسان ها شكنجه مي شدند و در ملا عام شلاق نوش جان مي كردند و ايشان هم در داخل حكومت بودند آيا باز هم دم از چنين شعارهايي مي زدند؟
سلام حاليديم . حق
8 # محمدی :
غیر از دکتر و کدیور و آقای اشکوری و چند تایی دیگر مثل آقای موسوی بجنوردی در بین مراجع سنتی حوزه الان فقط آقای صانعی را داریم و بس. کمی تا قسمتی هم آقای مکارم. بدبختانه خیلی ها استقلال سیاسی که هیچ ، استقلال فکری هم ندارند. آقای منتظری به نظرم از استثناهای فقه شیعه است. دکتر سروش دو سال پیش در سخنرانی سوربن گفته بود در کتابهای حوزه ما حتی یک فصل که نه یک صفحه هم درباره حقوق انسان به معنای جدید چیزی وجود ندارد. رساله حقوق بشر واقعا جای تحسین دارد.
9 # محمدی :
غیر از دکتر و کدیور و آقای اشکوری و چند تایی دیگر مثل آقای موسوی بجنوردی در بین مراجع سنتی حوزه الان فقط آقای صانعی را داریم و بس. کمی تا قسمتی هم آقای مکارم. بدبختانه خیلی ها استقلال سیاسی که هیچ ، استقلال فکری هم ندارند. آقای منتظری به نظرم از استثناهای فقه شیعه است. دکتر سروش دو سال پیش در سخنرانی سوربن گفته بود در کتابهای حوزه ما حتی یک فصل که نه یک صفحه هم درباره حقوق انسان به معنای جدید چیزی وجود ندارد. رساله حقوق واقعا جای تحسین دارد.
چرا دعوا دارید، شما نیز می توانید مانند بچه ی آدم حرف دلتان را بزنید یا بنویسید تا سر از زندان در آرید!!! با دعوا که کار درست نمی شود!!!
سلام . تبريك . تبريك و 1000 تبريك . 2تبريك اولي به شما و شريك زندگيتون و 1000 تبركم برا اوني كه خطبه رو خونده . خوش به حالتون . انشالله كه 150 سال با هم باشيد .
12 # حامد :
سلام آن هشت سالي كه تمام آموزه هاي امام مثل ولايت فقيه، مبارزه با امریکا و... زیر سئوال زیر سئوال رفت آقای صانعی کجا بودند تا از خط امام دفاع کنند؟ همان سالهایی که گفته می شد خط امام به درد موزه تاریخ می خورد؟ راستی آیا آقای صانعی تصور می کنند یاران امام، معصوم هستند؟ مگر همین امام نفرمود که ملاک، وضعیت فعلی افراد است نه سابقه آنها؟
هه! این که بیست و هشت سال سکوت کنی و حرص برای حقوق از دست رفته ی زنان و ولایت فقیه و سن تکلیف و ... و ... و ... را بزنی و بعد که گند زده شد به همه چیز تازه صدایت در بیاید از انقلاب و امام، هنر ندارد! هنر مال کسی ست که قبل از این که اتفاق بیفتد، هشدار بدهد ... آق صانعی کجا بود اون موقع؟ صبحتون بخیر حاج آقا ... احیانا یه کم زود نیست واسه فهمیدن!؟
همون کامنت آقا حامد
در سایت و وبلاگ ما شاهد تلاشی سی ساله در جهت تدوین ایدئولوژی اسلامی طبق وصیت نامه دکتر شریعتی هستید لطفاً جهت دستیابی به موضوع مورد نظرتان در سایت در قسمت جستجو بیابید منتظر ایمیل شما هستیم . www.erfan-darmani.blogfa.com
16 # آرش :
الپر به اين آقاي آرمين و ديگراني كه منتظر "علائم اميدوار كننده براي انتخابات مجلس" هستند، لطفا بگوييد زياد خود را علاف نفرمايند. با اين وادادگي رهبران سياسي و ياس و سردرگمي مردم چنين چيزي اتفاق نخواهد افتاد! آخر شما خودتان را بگذاريد جاي قاتلان رهبري. چرا بخواهند براي خودشان مجلس شر درست كنند؟ اين همه فداكاري كرده اند و غم و غصه خورده اند، كه حالا با خيال راحت و بدون دردسر در سفره نفت بچرند و كيفش را بكنند. اگر هم براي ظاهر قضايا بخواهند مشتري نمايش را زياد كنند، شيخ كروبي و ديگر آخونداي درمانده ي خط امامي هستند كه با اشاره اي تنور مردم فريبي را براي آن ها گرم كنند. "خودفريبي از سر ناچاري" و در به همان پاشنه چرخيدن تا كي؟ تا كي؟ تا كي؟ يك عده ديگر هم كه هنوز دارند تا روز قيامت با "انباشت" خود مي فريبند.:) يه عده ي ديگر هم كه از سر ناچاري دارند با قلمفرسايي دل و روده ي "سنت و مدرنيته" را در مي آوردند- ببينند كدام پيچ آن در زمان مشروطه شل بوده است؟؟ ما به عمل اجتماعي و سياسي نياز داريم. مگر در "عمل" چقدر دقيق هستيم كه منتظر تئوري دقيق هستيم؟ از آن طرف آمريكا و ديگران هم كه به واسطه گندي كه در عراق زده اند، فعلا به اين ها نياز دارند. بياييد بجاي وقت تلف كردن با موجود شرور و پليدي مثل آخوند جنتي، انتخابات بعدي را به فرصتي تبديل كنيم براي تاسيس كنگره اتحاد ملي و مجلس ملي سايه. اعتماد را مرحله به مرحله به مردم باز گردانيم و با اتحاد خود قاتلان و رهبري را به تسليم در برابر اراده ي ملت واداريم.
الپر عزيز سلام.من آپم با يك مطلب جديد.لطفا سر بزنيد.
الپر عزيز سلام.من آپم با يك مطلب جديد.سر بزنيد خوشحال مي شوم.
19 # آرش :
ليست نمونه اي كه مي توانند فراخوان اوليه را بدهند- جهت پيوستن مردم و شخصيت ها به كنگره اتحاد ملي جهت معرفي كانديدا براي انتخابات بعدي: 1) مهندس امير انتظام 2) دكتر سعيد حجاريان 3) دكتر زرافشان 4) مهندس عباس عبدي 5) آقاي اكبر گنجي 6) دكتر محسن كديور 7) آقاي اسلانلو 8) خانم فريبا داوودي مهاجر 9) مهندس خوييني 10) مهندس سحابي 11) دكتر پيمان 12) دكتر سروش 13) خانم شيرين عبادي 14) خانم شادي صدر 15) آقاي باطبي 16) دكتر آغاجري 17) دكتر ملكي 18) دكتر يزدي 19) آقاي خاتمي 20) آيت الله منتظري 21 دكتر ورجاوند... 22... خانم نيكي كريمي... دوستان ديگر هم مي توانند شخصيت هاي تاثير گذار مورد نظرشان را به اين ليست اضافه كنند. الپر سر جدتت شيريني نامزديت به ملت ايران بيا و يه كم رو اين كار كن!!
سلام دوست گرامي از خواندن مطالبتان لذت بردم آقاي صانعي از معدود علماي داراي توانايي درك : " فرزند زمان خويشتن باش" است! چند سال پيش مصاحبه اي با ايشان داشتم كه هنوز هم از جمله خاطرات لذت بخش و آموزنده زندگاني ام است... موفق باشيد با اجازه لينكتان مي كنم

هاست و ثبت دومین